Yakıt tüketimini azaltan kaplamaya ABD'den ödül

İSTANBUL -  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mensubu ve mezunu altı araştırmacının geliştirdiği  ‘Süper sert ve kaygan kaplama’ (SSKK), motorlorda hem yakıt tüketimi, hem çevre kirliliğini azaltması özelliğiyle Amerika Birleşik Devletleri ‘2009 R&D 100 Ödülleri’ kapsamında ödüle layık görüldü.
SSKK, İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Ürgen, Prof. Dr. Ali Fuat Çakır, Doç. Dr. Kürşat Kazmanlı, Yrd. Doç. Dr. Özgül Keleş ve Argonne Milli Laboratuvarı’nda çalışmalarını sürdüren Dr. Ali Erdemir ile Dr. Osman Levent Eryılmaz tarafından geliştirildi. Argonne Milli Laboratuvarı adına alınan ABD patentine dayanan SSKK’nın lisansını deniz taşımacılığı şirketi Galleon International Company ve metal işleme şirketi Hauzer Technocoating aldı, çalışmalara başladı.
SSKK, motorlar dahil, hareket eden her türlü mekanik sistemin performansını iyileştirebilen bir modele dayanıyor. SSKK ile kaplanmış çelik yüzeyde sürtünme, kaplanmamış çeliğe göre yüzde 80 azalıyor. Ağır sınır yağlama koşullarında çalışan kaymalı sistemlerde SSKK aşınmayı hemen hemen tamamen ortadan kaldırıyor. Sürtünme kayıpları, motorlarda harcanan yakıt enerjinin yüzde 10-20’sine eşdeğer. Sürtünme, motorların yakıt tüketimini artırmasının yanında atmosfere daha fazla kirletici gönderilmesine de neden oluyor. SSKK hem enerji tüketimini, hem çevre kirlenmesini azaltıyor. (dha)