Yaklaşmayın, obezite bulaşıcı!

Obezite grip gibi bulaşıcıymış. Öksürük, el sıkışma ya da havadaki tozlarla geçen her virütik hastalık gibi obezite de ummadığınız bir anda yakalayabilir

LONDRA - İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, soğuk algınlığına yol açan ve sık rastlanan bir virüsün, insanlarda obezitenin de bir nedeni olabileceğini ortaya koydu. Bu sonuç, kilo probleminin bulaşıcı olabileceğine dair yeni kanıtlar içeriyor.
Araştırmanın sonuçlarına göre, insan kök hücreleri, bilindik bir virüse maruz kalınca yağ hücrelerine dönüşüyor. Bu hücreler değişmekle kalmıyor, yağı da depolamaya başlıyor. Göz iltihabı ve soğuk algınlığına neden olan virüs ailesinden gelen ‘Adenovirus-36’ isimli bu virüsle obezite arasında yıllardır bağlantı kurmaya çalışan uzmanlar, şişmanların büyük kısmında bu virüsün var olduğunu buldu. Hayvanlara bu virüsü vererek şişmanlatmayı başaran araştırmacılar, ayrıca virüsün içinde hayvanları obez yapan bir geni de saptadı.

Değişiklik çözmeyince...
Konuyla ilgili ABD’de yapılan bir başka araştırma da virüsün obeziteyle ilişkisini doğruladı. Pennington Üniversitesi’nden Prof. Nikhil Dhurandhar, bu virüsün akciğerler, böbrek, beyin gibi organları etkilediğini, aynı zamanda şişmanlığa yol açan genetik bir değişikliğe de neden olduğunu söyledi. Virüsün vücuda yerleştikten üç hafta sonra etkisini gösterdiğini söyleyen Dhurandhar, “Beslenme ve yaşam tarzında yapılan temel değişikliklere rağmen obezite sorunu çözülemeyince araştırmacılar sorunun kaynağını virüslerde aradı ve gerçekten de obezitenin virüs kaynaklı bir hastalık olduğu sonucu ortaya çıktı” diyor.
Araştırmalarla beşi hayvan, üçü insan virüsü olmak üzere toplam sekiz tane viral etkenin obeziteyle ilişkili olabileceği saptandı. SMAM-1 virüsü insan obezitesiyle ilişkisi olduğu bilinen tek hayvan virüsü. Obeziteyle ilişkili insan virüsleriyse Adenovirus 36 (Ad-36), Ad-37 ve Ad-5. 

Egzersiz hâlâ gerekli
Bulgular onaylanırsa 5-10 yıl içinde insanların bu virüs yüzünden şişmanlamalarının önüne geçen bir aşı geliştirilebilecek.
Ancak uzmanlar bütün suçun virüse atılmaması gerektiğini de vurguluyor. Sağlıklı beslenmek ve egzersiz, hâlâ obeziteden korunmak için yapılması gerekenler arasında yer alıyor. (bbc)