Yakup 2'nin sahibi Yakup Aslan hayatını kaybetti

Yakup 2'nin sahibi Yakup Aslan hayatını kaybetti
Yakup 2'nin sahibi Yakup Aslan hayatını kaybetti

Fotoğraf: T24

Asmalımescit'in ünlü mekanı, kültür-sanat camiasının uğrak yeri Yakup 2'nin sahibi Yakup Aslan, bugün öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

Kimilerinin ‘entelektüel meyhane’ dediği Yakup 2’nin sahibi Yakup Aslan bugün öğle saatlerinde tedavi gördüğü Acıbadem Fulya Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Özellikle medya ve edebiyat çevresine uzun yıllardır hizmet veren mekan, Asmalımescit’in simgesi olarak da anılıyordu.

Yine aynı muhitte bulunan Refik’in sahibi Refik Aslan’ın yeğeni olan Yakup Aslan, 1975 yılında amcası vasıtasıyla Rize’den İstanbul ’a gelmiş, bir süre Refik’te çalıştıktan sonra önce Yakup 1’i, hemen ardından da 1982 yılında Yakup 2’yi açmıştı. Ne var ki, Yakup 1 bir süre sonra kapanmış, Yakup Aslan da ikinci mekânını bugüne kadar ayakta tutmuştu.

Duvarlarında geçmişten bugüne mekânın müdavimi olan ünlü sanatçıların, edebiyatçı ve gazetecilerin fotoğraflarını, afişlerini barındıran mekân, aynı zamanda İstanbul’da gündelik hayatın peşine düşen turistlerin de gözdesi. Yakın zamana kadar gece boyu elinde kadehiyle masalar arasında dolaşıp müşterileriyle ilgilenen Yakup, bir süredir işleri oğulları Yıldıray ve Ufuk’a devretmişti.

Öte yandan Aslan'ın ölümü sevenlerini de yasa boğdu. Radikal'e konuşan Okay Gönensin "Yakup’la beraber büyüdük. İnsanların mutluluğundan, keyif almalarından keyif alan bir insandı. Dost bir insandı, gönlü geniş bir insandı. Allah rahmet eylesin" derken, Selim İleri, "35 yıllık dostumdu. Türkiye ’de, İstanbul’da benzeri olmayan bir yeri var etmişti. Birçok sanatçının yakını ve anlayışlı bir arkadaşıydı. Yeri doldurulmayacak diye bir söz varsa, gerçekten yeri doldurulmayacak bir insandı" dedi.

63 yaşında hayatını kaybeden Yakup Aslan'ın cenazesi yarın Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilecek.