Yalçın Menteş protez bacağıyla yürüdü

Yalçın Menteş protez bacağıyla yürüdü
Yalçın Menteş protez bacağıyla yürüdü
Tiyatro ve Sinema sanatçısı Yalçın Menteş bu yılın başında damar tıkanıklığına bağlı olarak sağ dizüstünden bacağının kesilmesinin ardından protez bacağı ile yürümeye başladı.

İSTANBUL - Tiyatro ve Sinema sanatçısı Yalçın Menteş bu yılın Ocak ayında damar tıkanıklığına bağlı olarak bacağının sağ dizüstünden kesilmesinin ardından bir süre hastanede tedavi görmüştü. Ameliyat yerindeki yaraların iyileşmesinden sonra ise Menteş, rehabilitasyon çalışmaları için Bostancı Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi görmeye başladı. Protez yardımıyla kendi başına yürümeye başlayan Menteş bu gün doktoru Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Yalçın Menteş ekranlara geri dönüyor


"GÜNLÜK YAŞANTISINA DÖNEBİLECEKTİR"
İlk olarak Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, tedavi süreci ile ilgili bilgi verdi. Menteş'in aktif rehabilitasyona hazır duruma gelmesinin ardından çalışmalara başlandığını belirten Kalyon "Hastamızda uzun süredir yeteri kadar hareket etmediği için genel kondisyon eğitimiyle birlikte her iki bacak kaslarının güçlendirilmesi egzersizlerine ağırlık verildi. Denge duyusunun yeterli düzeye geldiğinde ise geçici bir dizüstü bacak protezi yapıldı" dedi. Bundan sonra çalışmaların bu protezle yapılan ayakta durma ve yürüme eğitimi şeklinde gerçekleştirildiğini belirten Kalyon "Geçici protezin yapılmasıyla birlikte hem bedensil, hem de psikolojik iyileşme hızlandı. Tedavi süreci tamamlandıktan sonra Yalçın bey günlük yaşantısına ve hepimizin özlediği sanat çalışmalarına tam olarak dönebilecektir" diye konuştu.

Yalçın Menteş'ten kötü haber


"EŞİM BANA BEBEK GİBİ BAKTI"

Doktorunun ardından konuşan usta oyuncu sözlerine "Protezde kampanya vardı kaçırmamak için bacağımı kestirdim" diyerek espirli bir giriş yaptı. Yaptığı esprilerle basın mensuplarını güldüren Menteş'in moralinin yüksek olması dikkat çekti. Menteş "İnsanlar iki bacakla yaşamaya çalışıyorlar, ben zoru başardım, tek bacakla yaşama deneyimim oldu. Haftanın 4 günü buradayım. Bende çok emeği olan, başta Prof. Dr. Tunç Hoca ve konuşma terapistim Çiğdem Gülerman olmak üzere tüm ekibe huzurlarınızda teşekkür ediyorum" dedi.
Tüm basın mensuplarına bu zorlu sürecinde kendisini yanlız bırakmadan destek oldukları için teşekkür eden Yalçın Menteş "İyileşme sürecinde büyük desteğini esirgemeyerek bana rol veren Yapımcı Birol Güven'e de teşekkür ediyorum. Manevi olarak her hafta dizi setine gitmek beni hayata bağlıyor. Hayat çok kısa her an her şey olabilir. Önemli olan sağlıklı olmak ve zor gününde kendisine destek olacak dostlar biriktirmekmiş. Ben de dostlarımdan bunu gördüm. Eşim bana bebek gibi baktı. Bir bebek büyütür gibi bakımımı üstlendi. Bu çok önemli bir destek" dedi. Basın açıklamasının ardından Yalçın Menteş protez bacağı ile tek başına yürüyerek salondan ayrıldı. (dha/Cengiz ÇOBAN)