Yale'de cinayet: Doktora öğrencisinin cesedi bulundu

Yale'de cinayet: Doktora öğrencisinin cesedi bulundu
Yale'de cinayet: Doktora öğrencisinin cesedi bulundu

Cesedin geçen salıdan beri kayıp olan Le?ye ait olduğu neredeyse kesin. FOTOĞRAF: AP

Dünyanın en saygın üniversitelerinden Yale, cinayet haberiyle çalkalanıyor. 24 yaşındaki doktora öğrencisi Annie Le'nin cesedi evleneceği gün kampüste bulundu

NEW HAVEN - Dünyanın en saygın üniversitelerinden Yale, cinayetle gündemde. Önceki gün üniversitenin duvar boşluğunda bir kadın cesedi bulundu. Elektrik kablolarının yer aldığı duvar boşluğunda karşılaşılan cesedin doktora öğrencisi Annie Le’ye ait olduğu neredeyse kesin. Geçen hafta salı gününden beri kayıp olan 24 yaşındaki öğrenci, cesedin bulunduğu gün evlenecekti.
Annie Le, son olarak salı sabahı çalıştığı laboratuvar binasının beşinci katında görüldü. Le’nin buraya saat 10.00’da geldiğini kaydeden güvenlik kameralarında binadan ayrılış görünmüyor. Polis o günden beri cüzdan ve kimlik kartlarını da ofisinde bırakan 24 yaşındaki eczacılık öğrencisi hakkında bir ipucuna ulaşamamıştı. Ancak pazar günü bulunan cesedin Le’ye ait olduğuna dair çok sayıda fiziksel kanıt bulundu. Polis “Olayın bir cinayet olduğu ihtimali kuvvetli” açıklamasını yaptı.
Annie Le, yazdığı bir makalede başına gelebileceklerin haberini önceden vermiş gibiydi. Bu yıl şubatta bir dergiye, kampüs çevresinde artan hırsızlık olayları ve güvenlik sorununa ilişkin yazdığı ‘New Haven’da Güvenlik ve Suç’ başlıklı makalenin sonunda Le, “New Haven bir şehir ve şehirde tehlike vardır” diyor. Bu yazının bölgedeki güvenlik eksikliğine ilişkin detayları, akıllara Annie Le’nin cinayete kurban gitmiş olabileceğini getiriyor.
Öğrenciler hem arkadaşları hem de kendi güvenlikleri için endişeli. Le’nin ailesi ve nişanlısını ziyarete giden Yale Üniversitesi Rektörü Richard Levin, kendisinin ve tüm üniversitenin onlara destek olmak için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı. Polis henüz şüphelileri açıklamazken, Le’nin nişanlısı Jonathan Widawsk’ın araştırmaya destek verdiğini ve şüpheli olmadığını söyledi. (ap)