Yalın abartısız ve seksi

Yalın abartısız ve seksi
Yalın abartısız ve seksi
Indie pop'un çiçeği burnunda ismi, minimalizmin müzikal çehresi The XX, bu akşam Parkorman'da.
Haber: BANU ÖĞÜT / Arşivi

Fazla söze gerek yok. Indie pop’un çiçeği burnunda ismi, minimalizmin müzikal çehresi The XX’i anlatmak için “yalın, abartısız, seksi” demek kâfi. Sade fakat vurucu parçalarında ritimleri sihirli bir elekten geçirircesine ustalıkla kullanan, basit şarkı sözleriyle ilişkiler konusunda birden fazla noktaya parmak basmayı başaran bu 20’li yaşlardaki gençler şüphesiz şimdiden geleceğin kült grupları arasına girmeye aday. Daha ilk albümleriyle 2010 yılında, Paul Weller, Dizzee Rascal, Mumford & Sons ve Laura Marling gibi usta isimleri geride bırakarak Mercury ödülünü kucaklamaları da bunun bir göstergesi. Başarılarını birbirlerini küçüklükten beri tanımaya borçlu olduğunu söyleyen ekibin elebaşları Oliver Sim ve Romy Madley-Croft’un arkadaşlıkları anaokulu yıllarına dayanıyor. Liseye dek beraber okuyan çift, 15 yaşına geldiklerinde bir grup kurmaya karar verip daha o zamanlar The XX’in temellerini atmışlar.
Grubun üçüncü üyesi Jamie Smith ise ekibe lise yıllarında katılmış. Kendi hallerinde, okul arkadaşları ve öğretmenlerinin gözlerinden ırak müzik yapmaya başlayan üçlü, okulun müzik odasında maharetlerini buluşturmaya başlamış. Ekip, o zamanlar her ne kadar yalnız bırakılmaktan memnun olsa da bugün sorulduğunda okulda göz ardı edilmek konusunda biraz şikâyetçi. Zira aynı dönemde okulda kendileri gibi müzik yapan grupların hep gerisinde kalmışlar. Bu isimler arasında Hot Chip, Burial, Four Tet gibi kısa zamanda hit parçalarıyla büyük izleyici kitlesine ulaşan müzisyenler bulunduğunu söylemekte fayda var. Fakat grubun o dönemki öğretmenleri bile bugün The XX’in bu isimlerden farklı oldukları konusunda hemfikir. Bu konuda da haksız değiller.
Grubu rakiplerinden ayıran nokta şüphesiz grubun nevi şahsına münhasır tarzı; uyuşturucu etkisi yaratan sözleri ve notaları... Dördüncü isim Baria Qureshi’nin de katılımıyla genişleyen ekip ilk albümleri ‘xx’i 2009 yılında yayımladı. Eleştirmenlerden yüksek not alan albüm, Rolling Stone dergisinin ‘yılın en iyileri’ listesine dokuzuncu sıradan girdi. NME ise albüme ‘Geleceğin 50 albümü’ listesinde yer verdi. Albümün giriş parçası ‘Intro’ Rihanna tarafından uyarlandı. Aynı parçayı BBC, İngiltere seçimleri programında kullandı. Grubun aynı albümde yer alan ‘Crystialized’ parçası ise FIFA 2011’de yayımlanarak her yaştan oyunsevere ulaştı.
Grup, 2011’de yayımladığı ikinci ve son albümü ‘Coexist’ ile yeniliklere açık olduğunu ispatladı. Kulüp müziğinden esinlendiğinin altını çizen grup, dinleyicilerinin karşısına bu kez elektronik tınıların serpiştirildiği bir albümle çıktı. Albüm aynı zamanda üniversiteden yeni mezun ve keşif peşinde olan ekip için bir değişimin de emaresi olarak yorumlandı.
Hal böyle olunca grubun bir sonraki adımıyla ilgili beklentiler de şüphesiz yükseldi. Küçük yaşlarına rağmen yayımladıkları iki albümle kolejdeki rakiplerini geride bırakmayı başaran ve olgunlaştıkça müzikal anlamda yeniliklere de yelken açan ekibin üçüncü albümü şimdiden merak konusu.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  İngiltere

  ,

  BBC

  ,

  Aday

  ,

  Rihanna

  ,

  Müzik

  ,

  Bugün

  ,

  Keşif

  ,

  Okul

  ,

  Kulüp

  ,

  yalın