Yalnız geçen özel bir gün...

Yalnız geçen özel bir gün...
Yalnız geçen özel bir gün...
Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

PİŞO’NUN GÜNLÜĞÜ

Geçen hafta sonunu yalnızdık. Hem de ‘Hayvanları Koruma Günü’nde... Adamla kadın çok üzücü bir nedenle Ankara ’daydılar. Ne yazık ki Ankara’daki büyükbabamızı kaybettik. Zaten bir haftadır evde ağır bir hava vardı. Biz kediler böyle şeyleri hissederiz. Kaygılı olduğunu görerek ben bile adama şefkat gösterdim. Kiraz ise hiç kucağından inmedi. Hafta sonunda hayvanlara özel etkinliklerin hiçbirine katılamadık. Ama çok hoşuma giden bir davetiye aldım. Yanda haberini göreceksiniz.
Bir okul, Hayvanları Koruma Haftası kapsamında bir sürü etkinlik düzenlemiş. Barınaklara yardımın yanı sıra tiyatro oyunları hazırlamışlar. Çocukların hayvanları sevmesi yetmez, önemli olan onlara karşı sorumluluk hissetmeleri. Böylece anne babaları, yazın karne hediyesi olarak kendilerine getirdikleri hayvanları, sonbahar başında sokaklara terk etmeye kalkarken ‘Delirdiniz mi? Ben köpeğimi (kedimi, kuşumu vs) bırakmam’ diyebilirler. Geleceğin belediye başkanları, köpekleri sistematik olarak ormana attırmaz, geleceğin apartman yöneticileri (Nedir bu apartman yöneticilerinin durumu gerçekten!), öncelikli görevlerinin kedi-köpeği yasaklamak, yok etmek olduğunu düşünmez. Hayvanları Koruma Haftası’nda duyarlılık gösteren tüm okulları ve öğretmenlerini kutluyorum (Bu yazı biraz didaktik oluyor ama kadın ve adamla dalga geçecek bir modda değilim şu an).
Ev hali anlatamayacağıma göre size iki sokak köpeği hikâyesi anlatayım. Bir seferinde kadın, köpeği Simit’i alıp yürüyerek yakındaki veterinere götürdü. Simit, hayatının küçük bir bölümünü sokakta ve ardından barınakta geçirmiş bir köpek olarak, artık bir ailesi olduğu için çok mutlu. Bunu da yolda yürürken kuyruğunu keyifli keyifli sallayarak ve hava atarak gösteriyor. Simit böyle böbürlenerek yürürken kadın, karşı kaldırımda zayıf ve yorgun bir sokak köpeğinin durup onları seyretmeye başladığını fark etti. 300 metre ötedeki veterinerin kapısından girerken arkasını dönüp baktığında, köpeğin oturmuş, hâlâ onlara baktığını gördü.
Çıkışta köpeğe rastlamadılar. Ama eve geldikten sonra Simit’in sinirli sinirli havladığını duydu. Bahçeye çıktığında sokak köpeğini karşısında buldu. Onları eve kadar izlemişti. Hemen gidip köpeğe yiyecek bir şeyler hazırlayıp verdi. Ama Simit o kadar çok havlıyordu ki köpek fazla kalmayıp bir daha dönmemek üzere gitti. Kadına bu sokak köpeği çok dokunmuştu. Simit bu kadar kıskanç olmasa onu da alırdı ama Simit’in başka bir köpeğe ne yazık ki tahammülü yok.
Bir keresinde de sahil yolunda, tenis kulübünün arkasında Simit’le top oynuyorlardı. Yanlarına bir sokak köpeği gelip oyuna dahil olmak istedi. Simit’in oyuncağını başka bir köpekle paylaşmaya hiç niyeti yoktu (Barınak sendromu). Ortadan kaybolan sokak köpeği iki dakika sonra çalıların arasından bulduğu bir tenis topuyla yanlarına geliverdi. Kadın, Simit’in bütün itirazlarına rağmen köpeği kucaklayıp onunla oynadı.
Yani özetle diyeceğim şu, sokak köpekleri sandığınızdan çok daha akıllı, duygulu ve zeki. Bu sene kendinize bir iyilik yapın ve bir tanesini ailenize katın. Pişman olmayacaksınız.


Acar muhabir Pişo’dan haberler  
Okulda ‘Hayvan Dostlarım’ projesi
Terakki Vakfı İlköğretim Okulu ve Anaokulu öğrencileri, ‘Hayvan Dostlarım’ adlı projeyle 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü 14 farklı etkinlikle kutlayarak hayvan haklarına dair farkındalık kazanıyor ve sosyal sorumluluk bilinci geliştiriyorlar. 4- 11 Ekim 2010 haftası devam eden projede barınaklara yardım, yaratıcı drama çalışmaları, kısa filmler, tiyatro oyunları sergileniyor. Terakki Vakfı İlköğretim Okulu ve Anaokulu öğrencilerine Pişo’dan kocaman bir öpücük!

İstiklal’de oturma eylemi
3 Ekim Pazar günü hayvan hakları savunucuları ‘Hayvanlara yönelik şiddeti’ protesto etmek amacıyla Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde oturma eylemi yaptı. Yüzlerce hayvan hakları savunucusu hayvana yönelik şiddetin kabahat değil suç sayılmasını istediklerini belirtti. Tuna Arman’ın başını çektiği grup, bir süredir 5199 sayılı yasanın Türk Ceza Kanunu’na girmesi için Galatasaray Lisesi önünde imza topluyordu. Yapılan eylemle imza kampanyası sona erdi. Toplanan yüz binlerce imza umarız amacına ulaşır.