Yalnızlık bulaşıcıymış, beni yalnız bırakın!

Yalnızlık bulaşıcıymış, beni yalnız bırakın!
Yalnızlık bulaşıcıymış, beni yalnız bırakın!

Yalnız insanlar etrafındakilere daha az güvenmeye başlıyor, bu da arkadaşlık kurma şansını engelliyor.

ABD'de üç üniversitenin 10 yıllık araştırmasına göre tıpkı obezite, sigara içmek ve mutluluk gibi yalnızlık da bulaşıcı. Üstelik bu kişisel zayıflık değil, biyolojik bir reaksiyon...

WASHINGTON/LONDRA - Yalnızlık grip gibi bulaşıcıymış! Kulağa tuhaf gelse de bu, gerçek bir araştırma sonucuna dayanıyor. ABD’de yapılan ve bir insanın arkadaşlarını, ailesini veya çevresindekileri duygularıyla etkileme gücünün araştırıldığı çalışma, yalnızlığın bir insandan diğerine geçebildiğini ortaya koyuyor.
Chicago, California-San Diego ve Harvard üniversitelerince 10 yıl boyunca 4 binden fazla kişiyle yapılan araştırma, yalnız insanların, etrafındakilerin de kendilerini yalnız hissetmeleri ihtimalini artırdığını gösterdi. 

Tıbbi sorunlarla da ilişkili
Chicago Üniversitesi psikologlarından John Cacioppo, yalnız kişilerin az sayıdaki dostunu kaybetmeden önce, kasvetlerini bu kişilere bulaştırdığını tespit ettiklerini söylüyor. ‘Kişilik ve Sosyal Psikoloji’ adlı dergide yayımlanan araştırmada yalnızlığın bir hastalık ya da kişisel zayıflık değil, bir ‘biyolojik reaksiyon’ olduğu vurgulanıyor.
Yalnızlık birçok tıbbi sorunla da ilişkilendirilebiliyor. Araştırmada yalnızlığın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı etkilediği, depresyon ve yüksek tansiyona neden olabileceği, stres hormonu seviyesini yükseltip bağışıklık sistemini zayıflatabileceği söyleniyor.
Arizona Üniversitesi’nden davranış bilimleri profesörü Chris Segrin, “Yalnızlık sadece kötü hissetmekten daha derin sonuçlar doğurabilir” diyor.
Hastaların sağlık kaydı incelenerek yapılan araştırmaya göre yalnız insanlar etrafındakilere daha az güvenmeye başlıyor, bu da kişinin arkadaşlık kurma şansını engelliyor. Sonra bu kişinin iletişim içinde olduğu diğer kişiler de benzer davranışlar sergilemeye başlayıp kendisini toplumdan tecrit ediyor.

Daha çok arkadaştan geçiyor
Uzmanlar yalnızlığın aile bireylerinden çok arkadaşlardan bulaştığına, özellikle kadınlar ve 1.5 kilometrelik alan içindeki komşular arasında daha bulaşıcı olduğuna dikkati çekiyor.
Araştırmaya göre, yalnızlık da tıpkı obezite, sigara içmek ve mutluluk gibi üç derecede bulaşıyor: Yalnız bir insanın arkadaşına yalnızlık bulaştırma oranı yüzde 40-65’ken, bir arkadaşın yalnız bir arkadaşından yalnızlık kapma ihtimali yüzde 14’le 36 arasında. Üçüncü dereceden arkadaş söz konusu oluncaysa yüzdeler 6-26’ya düşüyor. (The Washington Post, bbc, aa)