Yalnızlık yollara pusu kurmuş beklemekte...

LONDRA - ABD’li araştırmacılara göre, yalnızlık en az sigara ve obezite kadar sağlığa zararlı. Chicago Üniversitesi’nden uzmanların araştırması, kronik yalnızlığın kişide stres, yüksek tansiyon ve depresyona yol açtığını ortaya çıkardı. Yalnız yaşayan, ailesi ve arkadaşlarıyla ilişkileri güçlü olmayan kişilerde bağışıklık sisteminde zayıflama, hafıza kaybı gibi rahatsızlıklar da görüldüğünü söyleyen uzmanlar, aktif sosyal yaşamın bu hastalıklardan koruyacağını düşünüyor.
Uzmanlar, insanların kalabalık işyerlerinde çalıştıkları ve kalabalık ortamlarda zaman geçirdikleri halde yalnızlık duygusu hissettiklerini, bunu yenmek için kişinin kendini tanımaya yönelik çalışmalar yapması gerektiğini söylüyor. Yalnız insanların uyku problemi de yaşadığını söyleyen psikolog John Cacioppo’ya göre bu kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma oranları da en az bir kişiyle birlikte yaşayan insanlardan daha yüksek.
Uzmanlar yemekleri başkalarıyla yemenin, arkadaşlar ve aile için yemek pişirmenin de kişiyi daha mutlu ve güvenli kıldığını, sosyal hayattaki birkaç küçük değişikliğin kişiyi yalnızlığın verdiği huzursuzluktan kurtaracağını düşünüyor.
Hayır kurumlarında gönüllü çalışmak, çocuk yuvası, huzurevi gibi yerleri ziyaret etmek, arkadaş ve akraba görüşmeleri de yalnızlıktan kurtulmak için yapılabilecekler listesinde... (The Daily Mail)