Yamaç paraşütüyle 255 kilometre

Yamaç paraşütüyle 255 kilometre
Yamaç paraşütüyle 255 kilometre
Denizli'de düzenlenen Uzun Mesafe Türkiye Yamaç Paraşütü Şampiyonası'nda bir ilk yaşandı. Milli paraşütçü Hakan Akçalar, Çökelez'den havalanıp Eskişehir'e indi.

Ramazan ÇETİN

DENİZLİ- Türkiye Hava Sporları Federasyonu tarafından Denizli’de düzenlenen Uzun Mesafe Türkiye Yamaç Paraşütü Şampiyonası 1700 metre rakımlı Çökelez Dağı’nda devam ediyor. Yarışmaya geçen ay Çökelez Dağı’ndan havalanıp, 255.5 kilometre yaparak Sivrihisar’a inip, Türkiye rekoru kıran milli paraşütçü Hakan Akçalar da katıldı.

Türkiye Yamaç Paraşütü Şampiyonası’nın tecrübeli pilotlarından 40 yaşındaki Hakan Akçalar, 7 Temmuz’da Çökelez’den kalkıp havada 255.5 kilometre yaparak Eskişehir Sivrihisar’a inerek açık mesafe uçuşlarında Türkiye rekoru kırdı. Akçalar, bu uçuşu ile yabancı pilotun elinde bulunan Türkiye rekorunu almış oldu. Akçalar, bu yıl daha da iyi olmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Türkiye rekorunun 232 km. olduğunu ve geçen yıl bir yabancının 254 km. ile bu rekoru eline geçirdiğini kaydeden Akçalar, "Hem yabancı pilotun rekorunu hem de Türkiye rekorunu kırdım. Çok mutluyum. Daha iyi uçuşlar çıkartabilmek ve kendi rekorumu kırmak için çalışmalarım sürüyor. Burada da 125 pilotun katıldığı Türkiye şampiyonası yapılıyor. Arkadaşlarımız daha fazla tecrübe kazanmak için uçuyor. Yeni arkadaşlara tavsiyem heyecanlarını bir kenara bırakıp dikkatli olmalarıdır. Yamaç paraşütü Türkiye’de yeni gelişmekte olan bir spor. Federasyonun bu işe verdiği destek çok iyi. Genç pilotlar dikkatli olsunlar. Doğa sporları gibi riskler var. Çok heyecanlı davranmazsa dikkatli ilerleme kaydederse sorun olmaz. Yamaç paraşütü sporu, trafikte araç kullanmaktan daha tehlikeli değil. Heyecanlı olmasınlar. Emin adımlarla ilerlesinler. Güzel bir spor, güvenlik içinde yapılırsa keyifli bir spor dalı" dedi.

1993 yılında Boğaziçi Kulübü’nde yamaç paraşütüne başladığını ifade eden Akçalar, faal sporculuğunun yanı sıra Albatros Spor Havacılık Kulübü’nün de başkanlığını yaptığını söyledi.
Türkiye Yamaç Paraşütü Şampiyonası ikinci gününde de yine Çökelez Dağı’ndan pilotların kendini bulutların arasına bırakmasıyla devam etti. Türkiye Uzun Mesafe Yamaç Paraşütü Şampiyonası’nın ikinci gününde de pilotlar puan toplamak için 1700 metrelik Çökelez dağı’ndan kendisini boşluğa bıraktı. Belirlenen 3 nokta varışlarıyla yapılan yarışmada pilotlar hem birbirlerine uçuşlar sırasında yardımcı oldu, hem de kıyasıya yarıştı. Türkiye Havacılık Federasyonu Başkanı Nihat Emirhan, yarışmanın iyi geçtiğini ve dünkü küçük kazanın haricinde herhangi bir olumsuzluk yaşamadıklarını söyledi.