Yangın 12 bin evi, TV ve radyo istasyonlarını tehdit ediyor

Yangın 12 bin evi, TV ve radyo istasyonlarını tehdit ediyor
Yangın 12 bin evi, TV ve radyo istasyonlarını tehdit ediyor

171 kilometrekareyi etkileyen yangın ormanda başladı, kente ilerliyor. FOTOĞRAF: EPA

LOS ANGELES - ABD’nin Kaliforniya eyaletinde geçen haftadan beri süren orman yangınında iki itfaiyeci öldü.  Yetkililer itfaiyecilerin Los Angeles’ın kuzeyindeki orman yangınına müdahale etmeye giderken araçlarının dağın yamacına yuvarlanması sonucu öldüğünü açıkladı, kazanın sebebi belirtilmedi. Yangından bir banyo küveti içine girerek kurtulmaya çalışan iki kişi de ağır yaralandı. 171 kilometrekarelik alanı etkileyen yangın dün itibarıyla 18 yapıyı kül etti, 12 bin ev de risk altında.
Eyalet Valisi Arnold Schwarzenegger bölgedeki evlerin acilen tahliye edilmesi çağrısında bulundu, ölen itfaiyeciler için üzüntülerini bildirdi. Big Tujunga Canyon’daki evini yitirenlerden Beth Halaas, komşularının kendilerine yanan diğer evlerin fotoğraflarını gönderdiğini anlatıyor. Halaas, 30 kadar evin kül olduğu bilgisini almış. 

Gözlemevi de tehdit altında
Mount Wilson’da da ekipler alevleri 20’den fazla TV ve radyo istasyonuyla cep telefonu vericilerinin bulunduğu alandan uzak tutmaya çalışıyor. TV istasyonları antenler yanarsa yayın sinyallerinin etkilenebileceğini ancak uydu ve kablo aktarımlarında sorun olmayacağını söylüyor. Bölgedede yer alan büyük bir astronomi merkezi de tehlike altındaki alanlardan. İki dev teleskop ve mültimilyon dolarlık üniversite programlarının yer aldığı yüzyıllık gözlemevinin kompleks binaları ayrıca tarihi öneme de sahip. (aa, ap)