Yangın söndürülemiyor, Yunanistan dış yardım istedi

Yangın söndürülemiyor, Yunanistan dış yardım istedi
Yangın söndürülemiyor, Yunanistan dış yardım istedi

FOTOĞRAF: AFP

ATİNA - Yunanistan’da, başkent Atina’nın kuzeydoğusua düşen Marathon bölgesindeki çalılık alanda cuma gecesi başlayan ve kentin dış banliyölerine kadar ulaşan yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun çabalarına rağmen kontrol altına alınamıyor.
Kamu düzeninden sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Hristos Markoyannakis, kontrol altına alınamayan yangın için, isimlerini vermediği bazı ülkelerden yardım talebinde bulunduklarını açıkladı. Dün öğle saatlerinde Başbakan Kostas Karamanlis’in başkanlığında İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos, Milli Savunma Bakanı Vangelis Meymarakis ve Çevre Bakanı Yorgos Sufliyas’ın katıldığı kriz toplantısının ardından konuşan Markoyannakis, tüm gücü seferber etmelerine karşın, yangının kontrol altına alınamadığını belirtti. İçişleri Bakanı Pavlopulos da hava koşulları ve bölgenin özelliğinin söndürme çalışmalarını zorlaştırdığını söyledi.
Pavlopulos, vatandaşlara yetkililerin talimatlarına uymaları çağrısında bulunarak, “Bölgede bu gibi durumlar için hazırlanan ‘Ksenokratis’ acil durum planı uygulamaya kondu. Şu anda öncelikli olan vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması” dedi. Yanya bölgesindeki Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas da yangın nedeniyle acilen Atina’ya döndü.

12 bin hektardan fazla alan etkilendi
Son olarak 12 bin hektardan fazla bir alanın yangından etkilendiği ormanlık ve çalılık alanlar, zeytinlik, sera, tarım alanları, ağıllar ve konutların büyük zarar gördüğü açıklandı, can kaybı bildirilmedi. Resmi makamlar yanan konut sayısına ilişkin henüz kesin bilgiler vermedi, ancak Yunan basın yayın kuruluşları yangın bölgesinde yerleşim birimlerindeki yanmış ve yanan çok sayıda konut ve işyerinin görüntülerini yayımladı. (aa)