Yangından kurtarılan iki koala yeni milli kahraman

Yangından kurtarılan iki koala yeni milli kahraman
Yangından kurtarılan iki koala yeni milli kahraman

Pençeleri yanan Sam kendisinden iki gün önce kurtarılan Bob?la iyi anlaştı. FOTOĞRAF: AFP, REUTERS

LONDRA - Avustralya’yı bir haftadır kavuran yangında alevlerden kurtarılan Sam ve Bob adlı iki koala, ülkenin moral kaynağı oldu. Dişi koala Sam ve yeni erkek arkadaşı Bob’un hikâyesi, gönüllü itfaiyeci Dave Tree’nin, şaşkın dişi koalanın kurtarılma anını cep telefonuyla kaydetmesi üzerine dikkatleri çekmişti. Tree’nin yanaştığı Sam’le şefkatli bir tonda konuşurken ve özellikle de hayvana plastik bir şişeden su içirirkenki görüntüleri YouTube’da çok izlenen videolar arasına girdi.
Sam, Melbourne’un güneydoğusundaki Mirboo North’un dışındaki bir ormandan kurtarılırken Bob, ondan iki gün önce vahşi yaşam çalışanları tarafından kurtarılmıştı. 26 yıllık gönüllü itfaiyeci Tree, bir koalaya bu kadar yaklaşmanın çok nadir rastlanan bir durum olduğunu düşünerek çalışma arkadaşından kendisini kaydetmesini istemiş. Koalanın kurtarılma anındaki halini;  “Koşamıyorum, zayıf ve yaralıyım. Beni bu durumdan kurtar der gibiydi. Biraz su istedim ve yanına oturup suyu boşalttım” diye anlatıyor.
İki koalaya Melbourne yakınlarında bir vahşi yaşam merkezinde bakılıyor. İyileşmesinin sekiz ay sürmesi beklenen Sam’in pençeleri ikinci derecede yanmış durumda. Arkadaşı Bob’unsa üç pençesi yanık ancak onun dört ay içinde iyileşeceği sanılıyor. (The Daily Mail)