Yanık ten aşkı yakıyor

Yanık ten aşkı yakıyor
Yanık ten aşkı yakıyor

Florida güzeli Kayla (solda) ve annesi, hastalıktan sonra solaryumla savaşın temsilcisi oldular. FOTOĞRAF: AP

ABD'de kanser endişesi ebeveynleri ve yetkilileri harekete geçirdi. Hedef, solaryumun 18 yaşından küçüklere yasaklanması...

TALLAHASSEE - Florida güzeli Kayla Collier, ilk kez bir solaryum salonuna gittiğinde 15’indeydi. Bir süre sonra annesi, kızının sırtındaki yaraları fark etti... Cilt kanseri olmuştu. Collier şimdi 18’inde, sağlıklı bir genç kadın ve eyalet yetkililerine ağlamaklı bir sesle sesleniyor: “16 yaşından küçüklerin solaryum salonlarına gitmesine izin verilmesin. Her gün, her hafta, bazen günde iki kez solaryuma giren çok genç kızlar biliyorum. Solaryumun kanserimde etkili olduğuna eminim...”
Cilt kanseri tehlikesi ABD’de Florida ve Hawaii’nin de içinde olduğu 17 eyalette, genç kızların solaryuma girmesini engelleyen federal yasalar planlanıyor. Teklifler geçerse, henüz ergenlik çağında olan insanların solaryum salonlarına girmeleri ancak doktorları ya da ailelerinden alınmış bir izin kâğıdıyla olacak ya da tamamen yasaklanacak.
Kayla’nın annesi Claire, yasanın onaylanmasını umarak, “Çocuğunuzun bir bronzlaşma yatağında birkaç kez yattıktan sonra cilt kanseri olmasını gözünüzde canlandırabiliyor musunuz” diye soruyor, diğer anne-babalara.

Gençleri ikna etmek zor
Gençleri ‘açık ten’e ikna etmekse zor olacak gibi. 2002’de yayımlanan bir çalışma için görüşülen 15-18 yaş gençlerin dörtte biri, bir önceki yıl solaryuma girdiklerini söylemişti. Florida halihazırda solaryum için ebevyn izni isteyen bir eyalet. Yeni yasa geçerse burası ülkenin bu konuda en sıkı kurallara sahip eyaletlerinden biri olacak. Zira sadece Wisconsin eyaletinde solaryum salonu 16 yaş ve altına yasak. Kaliforniya, New York, New Jersey’in de aralarında olduğu birkaç eyaletteyse yasak 14 yaş altındakiler için geçerli.
En az 29 eyalette, gençlerin solaryum salonlarını kullanmasıyla ilgili yasal düzenlemeler var. Teksas ve Vermont’ta ise 18 yaşından küçüklerin doktor izni olmadan solaryuma girmesi yasak. 

18 yaşa kadar cilt hassas olur
ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, 2005’te 19 yaşın altında 500 kişiye cilt kanseri teşhisi konuldu. Her yıl bu kanser türüyle karşılaşan insan sayısıysa 1 milyondan fazla. Uzmanlar yaşamın erken döneminde UV ışınlarına maruz kalanların kanser riskinin arttığı konusunda uyarıyor. Kaliforniya’daki ‘Aim at Melanoma’ adlı cilt kanseri vakfından Samantha Guild, “18 yaşına kadar cildiniz daha hassas oluyor” hatırlatmasını yaparak tüm eyaletlere solaryum salonları için 18 yaş sınırı getirilmesini istediklerini belirtiyor. (ap)