Yanına '2' eklemek ne zaman kurtardı ki?

Yanına '2' eklemek ne zaman kurtardı ki?
Yanına '2' eklemek ne zaman kurtardı ki?
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Warren Ellis’in yazıp Cully Hamner’ın resimlediği aynı adlı çizgi roman serisinin ilk filmi ‘Red’, Alman yönetmen Robert Schwentke’nin etkisi midir bilinmez, keyifli bir izleme sürecinin ardından mutlu mesut ayrılmamızı sağlamıştı salondan. Bunda ‘emektar’ oyuncu kadrosunun ‘rahat’ performansları da etkiliydi kuşkusuz. Ancak ikinci filme geldiğimizde işler biraz karışmış görünüyor. Yönetmen koltuğundaki Dean Parisot, ‘saf komedi’ geleneğinden geldiği (ve belki de televizyona fazla çalıştığı) için olsa gerek, hikâyenin komedik yanına ağırlık verip, dramatik derinlik konusunda pek bir şey yapmayınca, kadro aynı olsa da ilk filmin düzeyine ulaşma konusunda büyük sıkıntı yaşıyor. Bu seriyi, gene Bruce Willis’i başrole taşıyan ‘Komşum Bir Katil ’ (The Whole Nine Yards) serisine benzetmek mümkün, hem karakter (ler)in yolculuğu hem de ikinci filmdeki problemler nedeniyle. Orada da yönetmen değişikliğiyle işler sarpa sarmış ve ikinci film başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Oysa, her iki seride de sağlam bir ‘komedi-aksiyon’ damarı söz konusuydu ama işleyişteki sıkıntılar nedeniyle çuvallamak kaçınılmazlaşıyordu.
‘Red 2’, ilk filmin mirasını çarçur ederek yoluna devam ederken, yapımı az da olsa oyuncular ayakta tutuyor bir kez daha. Bruce Willis, Helen Mirren, John Malkovich, Mary-Louise Parker, Brian Cox gibi isimlerin karşısında ‘kötü adam’ olarak Anthony Hopkins’i görüyoruz. Hopkins’in bir tür Hannibal Lecter parodisi iştahıyla karakterine yaklaştığını söylemek mümkün.
Akıp gidiyor gibi görünse de, çoğu zaman gözden kaçması zor bir motivasyonsuzluk öne çıkıyor, ki ‘Red 2’yi sarıp sarmalayan ve sertçe sarsan da bu oluyor. İlk filmde ‘anladığımız’ karakterleri bu kez pek anlayamıyor, sağa sola koşuşturmalarını izlemekten başka bir şey yapamıyoruz. “Bana bu da yeter” diyorsanız mesele yok, ama bir miktar hikâye derinliği arıyorsanız, sizin için ‘haftanın filmi’ değil ‘Red 2’.


  ETİKETLER:

  Bruce Willis

  ,

  Komedi

  ,

  katil

  ,

  film

  ,

  karakter

  ,

  zaman