'Yanlış bebek' doğurmak üzere

'Yanlış bebek' doğurmak üzere
'Yanlış bebek' doğurmak üzere

Carolyn-Sean Savage çifti dördüncü çocuklarının erkek olacağını öğrenince çok sevindi ama bu mutluluk kısa sürdü.

İngiltere'de tüp bebek yöntemiyle hamile kalan bir anne, bebeğinden vazgeçmek zorunda. Çünkü iki hafta sonra doğması beklenen bebek, aslında başka bir çiftin embriyonu...

LONDRA - İngiltere’de bir doğum kliniği tarihi bir yanlışlığa imza attı: Yaptığı büyük bir yanlışlık sonucu anne Carolyn Savage’ın rahmine başka bir embriyon yerleştirildi. Şimdi bebeğin doğar doğmaz biyolojik anne-babasına teslim edilmesi gerekiyor. Kocası Sean Savage’la dördüncü çocuklarını bekleyen 40 yaşındaki anne Carolyn, “Hayattaki en zor şey, karnımda taşıdığım bu bebeği teslim etmek olacak” diyor.
Carolyn Savage, 12 ve 13 yaşındaki iki oğlu ve 18 aylık kızlarının ardından dondurulmuş yumurtalarıyla bir kez daha hamile kalmak istemişti. Savage ailesi geçen şubat ayında bir erkek çocuğu beklediklerini öğrendiğinde çok sevindi. Ancak bu mutluluk kısa sürdü.
Aile, doğum kliniğinden gelen yanlış embriyon haberiyle şoke oldu. Bekledikleri bebek, başka bir ailenindi. Ancak Savage çifti inançları sebebiyle kürtaj olmayı reddetti ve embriyonun sahibi aileyle tanıştı. Savage çifti, ismi gizlenen aileye çocuklarını teslim edecekleri konusunda anlaştı. Şimdi Savage’ların tek isteği, bebeği vermeden önce ona ilk ve son kez ‘merhaba’ ve ‘hoşçakal’ demek! 

Önemli olan onun mutluluğu
Başına gelenlerin ileride bebeğe anlatılıp anlatılmayacağı konusunda kararı gerçek aileye bırakan 35 haftalık hamile Carolyn Savage, taşıdığı bebek için umutları olduğunu söylüyor. Bu bebeği ömürleri boyunca merak edeceklerini belirten Savage’lar sadece onun mutluluğunu ve sağlığını istediklerini anlatıyor. Çift umutlarını şimdi de, kalan dondurulmuş embriyonlarını taşıyacak yeni bir anneye bağladı.
Ailenin avukatıysa yanlış embriyonu transfer eden doğum kliniğinin, görevi kötüye kullanmaktan doğan tüm sorumluluğu üstlenmesini sağlamak için çalışıyor. (The Daily Mail)