Yanlış bir yap-boz

Yanlış bir yap-boz
Yanlış bir yap-boz
Yeni pop projesiyle huzurlarımızdaki Deftones lideri Chino Moreno'nun nefesi zamanı geçmiş akımları bir araya getirmeye yetmiyor.
Haber: SEDA NİĞBOLU / Arşivi

Deftones’un baş adamı Chino Moreno’nun bir pop projesiyle çıkagelmesinden tuhaf bir şey olmazdı. Cocteau Twins’den Depeche Mode ve Sade cover’larına Moreno’nun duygusal hallerinin o taraflara ne kadar yakıştığının onlarca örneğini biliyoruz.
’Crosses’ın her yerde lanse edildiği gibi bir witch-house deneyi olabileceği ise baştan akla yatkın değildi. Ne Moreno’nun asla bulanık olmayan vokali uyuyor buna ne de müziğinin dinamik akışı. ‘Crosses’ın isim ve parçalarındaki haçlar ve ‘Bitches Brew’un videosundaki o kült estetik sonradan görme halleriyle hep bu yöne işaret ediyor oysaki. Hatta Moreno’nun akımlardan bağımsız din ve mistisizm ilgisine inanmak isterken açılıştaki parçanın witch-house klişelerini kabullenmesi bile. Ama birkaç saniye sonra anlaşılıyor ki türün hayaletleri değil de aksak hip-hop ritimleri ve vızıltılı synth’leri miras alınmış. Albümün kalanıysa daha dünyevi olamazdı. Bu iyiye işaret mi derseniz, hayır. ‘Crosses’ R&B parçalarından ezbere bildiğimiz melodiler, 90’lar Amerikan modern rock ’ı ve doruğuna aynı dönemde ulaşan electro-metal/rock’ın itinayla birbirine dikilmiş hali. Linkin Park, Stevie Nicks, NIN, Portishead, hatta Deftones... Akla gelmeyen yok. Sorun bileşimin kendisi değil, büyük cümleler kurma arzusu, dönemsel bir tüketime dayalı ve bir iki efsane yaratmaktan başka iyiliği dokunamamış bu akımları içselleştirmeye çalışması. Pop arzusunu tatmin edip tüm gizli ilham kaynaklarına selam göndermeye çalışırken nefesi yetmeyip zayıf düşüyor albüm. Hazır Reznor’ı akla getiren çok şey varken How to Destroy Angels örneğini verebiliriz. Keşke onlar gibi içlerindeki pop eğilimini cilalayıp kendi yollarını çizselerdi de bu kadar potpuriyi andıran bir albüm yaratmasalardı. ‘Crosses’ bir MTV hafıza oyununu andırıyor. Ya da tamamlanmış bir yap-bozu yeniden raftan indirip yeniden yapmaya çalışırken ortaya bambaşka ama yanlış bir resim çıkaran bir çocuğu.


  ETİKETLER:

  MTV

  ,

  Rock

  ,

  Resim

  ,

  Modern

  ,

  Selam

  ,

  hafıza