Yaptığım müzik hikâyelerden etkileniyor

Yaptığım müzik hikâyelerden etkileniyor
Yaptığım müzik hikâyelerden etkileniyor
İstanbul'da yaşayan İsrailli perküsyon sanatçısı, aynı zamanda İstanbul Kültür Ataşesi Yinon Muallem ile 'Funky Dervish' albümünü konuştuk.
Haber: ECE ÇELİK - ece.celikis@gmail.com / Arşivi

Sizi İsrail’den buraya sürükleyen müzik hikâyenizi dinleyebilir miyiz?
İstanbul ’a ilk defa 2000’de geldim. Arkadaşlarım İstanbul’da çok güzel perküsyon aletleri var diye anlatmıştı; ben de turistik ziyaret ve perküsyon almak için gelmiştim. Daha sonra Türk stili ud ve Türk sanat müziğinin makamlarını öğrenmek için bir daha geldim. Gide gele buradaki müzisyenlerle tanıştım. 2002’de İstanbul Sazendeleri grubuyla bir albüm yaptık. O zamanlar hâlâ İsrail’de yaşıyordum. İstanbul Sazendeleri “Bazı konserlere bizimle birlikte katılmak istemez misin?” dedi, bu tekliften sonra İsrail’e dönerken çok düşündüm. İstanbul’u denemek, burada yaşamak istedim. Kadıköy’e taşındım ve konserlere başladım.
İsrail’de de bir müzik yaşamınız vardı değil mi?
Perküsyona geç bir yaşta başladım. Türkiye ’ye geldikten sonra anladım ki Türk kültürü ile İsrail kültürü arasında bir bağ var. Yoksa 12 sene burada yaşayamazdım. Türkiye’de yaptığım tüm projelerin hep çok kültürlü olmasına dikkat ettim. Bazen Tel Aviv’de Türk müziği konserleri verdim bazen oradan Türkiye’ye müzisyenler çağırdım.
‘Funky Dervish’ albümünüze gelelim, ilahi tarzında bir şarkı var…
Evet, Abant’ta oranın imamıyla sohbet ederken bana Yunus Emre’nin ‘Yaradanı severim yaradılandan ötürü’ cümlesinden bahsetti. Yunus Emre’nin şiirini hem Türkçe hem İbranice sözlerle besteledim. Şimdilerde başka ilahileri de araştırıyorum çünkü İsrailli ve Türk şairlerin şiirlerinden oluşan bir proje yapmayı planlıyorum.
Albümün ismi nasıl ortaya çıktı?
Genellikle sufi müzikte kullanılan bir ritim aleti aldım ve bu enstrümanı farklı enstrümanlarla birlikte çaldım. Benim o ritmi farklı yorumlamamla farklı bir müzik oluştu. Müziğimde füzyon yapmak istedim. Bu yüzden de adına ‘Funky Dervish’ ismini verdim.
Etnik ve modern enstrümanları bir arada kullanmayı seviyorsunuz…
Her albümümde yeni şeyler denemek istiyorum. Bu albümümde hem etnik hem caz hem funk hepsini bir arada kullandım. Bestelerimi makamsal yapıyorum ancak düzenlemelerde her zaman yeni şeyler deniyorum.
Bu albümde size eşlik eden geniş bir müzisyen grubu var değil mi?
Evet, albümde Rast Ensemble grubunun yanı sıra Hüsnü Şenlendirici ve daha pek çok müzisyen eşlik etti. İlk kez bu kadar çok müzisyenle çalıştık.