Yarayı iyileştiren iksir: Lin28a geni

Yarayı iyileştiren iksir: Lin28a geni
Yarayı iyileştiren iksir: Lin28a geni
Amerikalı bilim insanları, gençlerin yaralarının nasıl yetişkinlerden daha çabuk iyileştiği sorusunun cevabı olarak etkin hale getirilen Lin28a genini buldu.

Amerikalı bilim insanlarının, Lin28a genini etkin hale getirerek yaraların iyileşmesini hızlandırdıkları bildirildi. Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar, Lin28a geninin anne karnındaki bebekte çok aktif olduğunu, yaş ilerledikçe etkinliğinin azaldığını belirledi. Gençlerin yaralarının nasıl yetişkinlerinkinden daha çabuk iyileştiği sorusuna cevap arayan bilim insanlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, etkin hale getirilen Lin28a geninin yaraların iyileşmesini ve tüylerinin bir kısmı olmayan farelerin tüylenmesini hızlandırdığını gösterdi.

ntvmsnbc'nin haberine göre ayrıca genin zarar gören kulak dokularının onarılmasına da yardımcı olduğu belirlendi. Araştırmacılar, Lin28a geninin bazı enzimlerin üretimini artırdığını ve embriyoda normalde daha aktif olan metabolik süreci hızlandırdığını vurguladı.

Genin yetişkinlerde etkin hale getirilmesinin ameliyatlardan sonra yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayabileceği düşünen araştırmacılar sonuçların, aynı işlevi yerine getirebilecek ilaçların geliştirilmesine de ışık tuttuğunu söyledi.

Araştırmanın sonuçları Cell dergisinde yayımlandı.


    ETİKETLER:

    YAŞ

    ,

    Bilim