Yargıtay, ikizlerine aşı yaptırmak istemeyen savcıyı haklı buldu

Yargıtay, ikizlerine aşı yaptırmak istemeyen savcıyı haklı buldu
Yargıtay, ikizlerine aşı yaptırmak istemeyen savcıyı haklı buldu
Aşıların olumsuz yan etkileri olduğu iddiasıyla ikiz bebeklerine aşı yaptırmak istemeyen Ordu Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayyayla, yürüttüğü hukuk mücadelesini kazandı. Yargıtay aileyi haklı buldu.

RADİKAL - Ordu'da Cumhuriyet Savcısı, 41 yaşındaki Hüseyin Ayyayla, ikiz bebeklerine zorunlu olan aşıyı yaptırmadığı gerekçesiyle verdiği hukuk mücadelesini kazandı. Ayyayla’nın adını basında ‘İkiz bebeklerine aşı yaptırmayan savcının hukuk zaferi’ sözleri eşliğinde duymuştuk. Savcı Ayyayla, ikiz bebeklerine, içeriğindeki zararlı maddelerden dolayı güvenilir bulmadığı aşıları yaptırmayı reddedince Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce mahkemeye verilmişti. Ayyayla, yerel mahkemeye ‘çocuklarına neden aşı yaptırmak istemediğini’ bildirdiği sekiz sayfalık bir savunma sunmuş ve mahkeme bu savunmayı yerinde bularak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün sağlık tedbiri talebini reddetmişti. Ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, yerel mahkemenin kararını temyiz etmişti. Hukuki süreçte gelinen son noktada, Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi, savcı Ayyayla'nın gerekçelerini haklı buldu ve yerel mahkemenin kararını onadı. Yargıtay'ın onama kararı uyarınca, Ayyayla ailesi hukuken çocuklarına aşı yaptırmama hakkını kazanmış oldu.  

Hüseyin Ayyayla daha önce yerel mahkemeye tıbbi ve hukuki gerekçelerini içeren sekiz sayfalık bir savunma vermişti. Savcı son olarak, aynı gerekçeleri de tekrarlayarak davanın görüldüğü Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi'ne 14 sayfalık bir savunma verdi. Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi 7 Aralık'ta görülen duruşmada 2015/16500 esas, 2015/23449 sayılı kararıyla, Ayyayla'nın tıbbi ve hukuki gerekçelerini dikkate alarak lehine karar verilen Ordu Aile Mahkemesi'nin kararını onadı.
Anayasa Mahkemesi kasım ayında 'anne-baba rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasının Anayasa'ya aykırı olduğu' yönünde bir karara imza atmış, kararın hemen ardından Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, düzenleme yapılarak zorunlu aşı uygulamasına devam edileceği duyurulmuştu.

Sağlık Bakanlığı: Yasal düzenleme yapıp zorunlu aşıya devam edeceğiz
 
Karar üzerine Hüseyin Ayyayla, Facebook hesabından şu mesajı paylaştı: "İkizlerimiz bu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da ömürleri boyunca, daha sonra yasal düzenleme yapılarak aşılar zorunlu hale getirilse bile, bu yargı kararı gereğince kazanılmış hak nedeniyle aşısız, doğal, sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edecekler. Bütün Türkiye'ye emsal olması dileğiyle..."

'Aşıyla otizm arasında bilimsel bir ilişki yok'

Ordu'nun Altınordu İlçesi'nde oturan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayyayla ile öğretmen eşi 29 yaşındaki Reyhan Ayyayla çiftinin ikiz bebekleri Muhsin ve Nergiz dokuz ay önce dünyaya gelmişti. Bebekler Hepatit B aşısı olmak üzere Altınordu İlçesi’ndeki Karşıyaka Aile Sağlığı Merkezi'ne davet edilmiş ancak anne-baba, aşı içerisinde sağlığa zararlı maddeler olduğu iddiasıyla bebeklerine aşı yaptırmak istememişti. Bunun üzerine Aile Sağlığı Merkezi tarafından tutanak tutulmuştu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de Ordu Aile Mahkemesi’ne başvurarak, Ayyayla çiftinin aşı yaptırmadığı ikiz bebeklerinin 'Korunma ihtiyacı olan çocuklar' kapsamında değerlendirip, bebekler hakkında sağlık önlemi alınması isteğinde bulunmuştu.