Yarım kalan heyecan

Yarım kalan heyecan
Yarım kalan heyecan
Biket İlhan'ın 'Yarım Kalan Mucize'si, Köy Enstitüleri'nin tarihsel önemini bir kız çocuğunun okuma azmiyle netleştirmeye çalışıyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

YARIM KALAN MUCİZE **
Yönetmen: Biket İlhan
Oyuncular: Nihan Belgin, Umut Beşkırma, Ayten Uncuoğlu, Yetkin Dikinciler, Dolunay Soysert
Süre: 91 dk.

Türkiye tarihinin önemli atılımlarından biri olduğunu düşündüğümüz Köy Enstitüleri’ne ‘Toprağın Çocukları’ndan sonra bir kez daha el atan sinemamız, Biket İlhan’ın ‘Yarım Kalan Mucize’siyle meselenin kız çocuklarının okuması noktasına yaklaşıyor daha çok. Ama bunu da ‘yarım kalan’ bir heyecanla sergilediğini söylememiz lazım.
Köy Enstitüleri’ne karşı geliştirilen reflekslerin bu filmde de yerini aldığını, buna karşılık asıl odağın ‘her şeye rağmen’ okumak isteyen başkarakter Nahide olduğunu belirtmek gerek. Bugün bile okuma konusunda aşılamayacak engellerle karşılaşan kızlarımızın dönemin atmosferindeki ‘sembol’ değerleri tartışılmaz. Film de bu durum üzerinden hareket ederek bir hikâye ortaya koyuyor.
‘Yarım Kalan Mucize’, meselesine sadık kalarak yoluna devam etmesine karşın, bunu anlatırken çoğunlukla tekdüzelik tuzağına hapsoluyor. Başkarakterin bol çatışmalı yol haritasını takip ederken, bizi gelgitlere itecek bir duygusal hareketlenmeye yol açamıyor film. Evet, malzemesinin sınırı yok bu hikâyenin, ama filmin bu malzemeyi değerlendirme konusunda yeterince ‘heyecanlı’ olduğunu söylemek zor. Başroldeki Nihan Belgin de Nahide’nin dramını seyirciye aksettirmekten uzak bir görüntü çiziyor, bahsettiğimiz heyecansızlık ondan başlayıp filmin tamamına yayılıyor.