Yarışıyoruz!

Yarışıyoruz!
Yarışıyoruz!

Çılgın Teyzeler

Türkiye televizyonlarında şu anda 24 farklı yarışma programı var. Eski dostumuz 'Yemekteyiz'den İngiliz tarzı 'Mastermind'a her çeşidi bulunan bu programlarda ister karı-koca, ister arkadaş grubunuzla, ister tek başınıza yarışıyorsunuz. Bazen çeviklik, bazen zekâ ama çoğu kez şans kazanıyor...
Haber: Ece Çelik / Arşivi

 

Kanal D

Ben Bilmem Eşim Bilir: Geçen yaz başlayan yarışma yazın devam eden yapımlarından. Çiftlerin katıldığı yarışmada çeşitli oyunları kazanan çiftler günün sonunda araba kazanıyor.

Tuhaf Taksi: ‘Kuzey Güney’in ‘Taksici Yunus’u Abdurrahman Yunusoğlu’nun sunduğu yarışma 2005 yılından beri 37 ülkede kullanılan bir format. Taksiye binen müşterilere sorular soruluyor, görevler veriliyor. Dört sorunun ardından, heyecanlı bir sokak görevini tamamlayan yarışmacı, evine 5 bin TL ile dönüyor.

Arkandayız: Oyuncu Ünal Yeter’in sunduğu ‘Arkandayız’ bir nevi dostluk yarışması. Arkadaş gruplarının katıldığı yarışmada bir grup lideri belirleniyor. Yarışmada arkadaşları grup liderinin sorulara doğru cevap verip veremeyeceğini tahmin ediyor. Kazanan grup 100 bin liralık ödüle ulaşıyor.

Kızma Kazan: Bu sezon ‘Yalan Dünya ’ dizisiyle ekranlarda olan oyuncu Öner Erkan’ın sunduğu yarışma bir tür sabır sınaması. Yarışmacılar her hafta program ekibinin hazırladığı bir televizyon programına konuk olduklarını sanıyor. Televizyona çıkacağını sanan yarışmacılar, kameraların karşısına geçiyor, ‘Kızma Kazan’ ekibi de başına geleceklerden habersiz olan konuğu kızdırmak için ne gerekiyorsa yapıyor. Ödül 5 bin TL.

Kapış-Kapış: Oyuncu Sinan Çalışkanoğlu tarafından sunulacak Kapış-Kapış bol ödüllü bir yarışma. Bilgi, beceri ve çeviklik üzerine kurulu yarışmada yarışmak isteyenler eşi ya da ailesinden biri ile bir takım kuruyor Eğlenceli oyunların oynanacağı yarışmayı kazananları ödül mağazasındaki uçaktan otomobile, tekneden motorsiklete pırlanta setinden plazma TV’ye çeşit çeşit hediye bekliyor.

Rekorlar Dünyası: Sunuculuğunu oyuncu Gupse Özay’ın üstleneceği programda yarışmacılar Guinness Rekorlar kitabına girmeye çalışacak. Guinness World Records’ın yetkili hakemlerin hazır bulunacağı Rekorlar Dünyası’nda yarışmacılar taze rekorlara imza atma çabasına girişecek.

Bana Herşey Yakışır: Belli bir bütçe ve her hafta değişen konsept ile üç saatliğine alışverişe çıkarak en şık olmaya çalışan yarışmacılar hafta sonunda büyük ödülü kazanmak için mücadele ediyor. Birbirlerine puan verdikten sonra modacı Cengiz Abazoğlu’ndan da puan alan yarışmacılardan birinci olan 10 bin lira ödülün sahibi oluyor.

Şans Kapıda:
Şans Kapıda: Yiğit Alıcı’nın sunduğu yarışma, hayli ilginç sayılabilecek bir formata sahip. Sokakta sorulan ilk soru için 500 lira kazanıyorsunuz, akabinde de evinize konuk olan yarışma ekibiyle takas usulü anlaşıyorsunuz. Eğer sorulan soruyu bilemezsen evdeki bir eşyanı kaybediyorsun, bilirsen yenisini kazanıyorsun!

STAR TV


Çocuk Oyuncağı: En küçüğü 24 aylık, en büyüğü 36 aylık bebekler ve anne-babalarının katılacağı programda bebekler oyun oynayacak, aileler bebeğin ne yapacağını, nasıl davranacağını tahmin edecekler. Bebeğinin ne yapacağını en iyi tahmin eden anne ve baba büyük ödülün sahibi olacak.

Yap Bakalım: ABD yayımlanan ‘Money From Strangers’in Türk versiyonu ekranlara gelecek yarışmayı Hande Katipoğlu ve Melike Emiroğlu sunuyor. Hiç beklenmedik yerlerde yarışmacılara katılma teklifi götüren yarışma ekibi bir kulaklık yardımıyla yarışmacıları yönlendirip şaşırtıcı görevler veriyor. Üç etap süren yarışmanın büyük ödülü 5000 TL.

Çılgın Teyzeler: Yazın en ilginç yarışmalarından. 50 yaşın üzerinde altı kadın dünya turuna çıkıyor. Sekiz haftada, sekiz ülke gezecek olan ‘teyzeler’ Arjantin’de tango, Tayland’da thai masajı yapıp, Güney Afrika’da kabilelere Türk kültürünü tanıtacak. Her hafta çekişmeli yarışmaların sonunda teyzelerden biri elenecek. Birinci olan teyze büyük ödülü kazanacak.

ATV


Kapanmadan Kazan: İki kişilik gruplardan biri soruları cevaplarken diğeri zamana karşı yarışarak ödülleri toplamaya çalışacak. Oktay Kaynarca’nın sunacağı duyurulan ve 20 bölümü çekilen yarışma daha sonra Murat Serezli’ye teslim edidi.

Güven Bana: Daha önce hiç tanışmamış iki yarışmacı, stüdyoda 500 bin TL ödül için yarışıyor. Yarışmacılar bilgi düzeylerinin yanı sıra güven düzeyleri de sınava tabi tutuluyor. Oyuncu Tamer Karadağlı’nın sunduğu yarışmadaki yarışmacıların beraber verdikleri cevaplarla ortadaki para ödülü büyüyor.

Kim Milyoner Olmak İster: Kenan Işık’ın 2000’den beri sunduğu yarışmada 12 soruyu doğru yanıtlayan yarışmacının ödülü 1 milyon TL. Dört joker ve iki baraj hakkının bulunduğu yarışmada baraj soruları doğru yanıtlandığı takdirde o ana kadar kazanılan ödül yarışmacının oluyor. Yarışmacı kadar ekran karşısındakini de tatlı bir gerilime sürüklemesiyle meşhur...

KanalTürk

Pasaport: Sunuculuğunu Tuğçe Özbudak ve Ceyhun Fersoy’un yaptığı Pasaport, sunucuların sokaklarda geçerli pasaportu olan iki yarışmacı bulması ile başlıyor. Çeşitli soruları cevaplayan yarışmacılar yurtdışı tatili kazanıyor.

Elimin Lezzeti: Dört kişinin beş gün boyunca yarıştığı Elimin Lezzeti’nde programın aşçısı Cenk Doğar yarışmacılara her gün farklı bir yemek tarifi veriyor. Belirli bir süre içinde kendilerine verilen yemekleri yapan yarışmacılar ardından tadım odasına geçerek gözleri kapalı bir biçimde kendilerinin ve birbirlerinin yaptığı yemekleri tadıp puanlıyorlar. En yüksek puanı alan yarışmacı ödülü kazanıyor.

TRT1

Aileler Yarışıyor: İki sezondur oyuncu Ufuk Özkan’ın sunumuyla ekranda. İki aileden dörder kişinin yarıştığı yarışmada sorulara doğru yanıtlar veren aileler büyük ödülü kazanıyor.

Cevap Soruda: Oyuncu Şoray Uzun’un sunduğu Cevap Soruda yarışmasında isminden de belli olacağı gibi cevaplar sorununun içinde gizli. Her gün dört yarışmacının katıldığı Cevap Soruda’da 12 soru sonunda en fazla puanı toplayan kişi finale kalıyor ve final sorusunu da doğru bilirse büyük ödülü kazanıyor.

FOX TV

Biri Bizi Durdursun: Dörder kişilik iki takım çeşitli yarışmalar sonunda büyük ödülü kazanmaya çalışıyorlar. Her hafta 25 bin lira kazanan takımlar üç hafta üstüste yarışmayı kazanırlarsa 75 bin lira ve araba ödülünün sahibi oluyorlar.

Yemekteyiz: Yıllardır devam eden Yemekteyiz, yazın da sürüyor. Birbirini tanımayan beş kişi Yemekteyiz’de buluşuyor her gün biri diğerlerini yemeğe davet ediyor birbirlerini puanlayan yarışmacılardan biri büyük ödülün sahibi oluyor.

Fear Factor Aksiyon: Asuman Krause’nin sunuculuğunu üstlendiği Fear Factor Aksiyon yazın da maceraseverlerin yarışması oluyor. Her hafta dört yeni çift adrenalin dolu mücadelelerle yarışmayı kazanmaya çalışıyor.

Samanyolu TV

Evim evim temiz evim: Şubattan beri ekranlarda olan yarışmada hafta boyunca beş kadın sırayla kirli evleri temizliyor ve ardından birbirlerini eleştirerek puan veriyorlar. Haftanın sonunda en çok puan alan kadın yarışmayı birinci tamamlıyor.

Tv8

Para Konuşur
Sunucu Taner Güngör, sokakta yarışacağı kişilere para karşılığında çeşitli zor, aynı zamanda komik görevler veriyor. Yarışmacı başardığı görevler karşılığında kazandığı para ödüllerine nakit olarak sahip oluyor.

NTV

Master Mind
BBC’nin dünyaca ünlü bilgi yarışması Mastermind oyuncu Altan Erkekli’nin sunumuyla ekranlara geliyor. Para ödülünün olmadığı yarışmada yarışmacılar uzmanlık alanlarında kendilerini sınıyor.