YARIŞMA HEYECANI BAŞLADI: Komşunun tavuğu komşuya...

YARIŞMA HEYECANI BAŞLADI:
Komşunun tavuğu komşuya...
YARIŞMA HEYECANI BAŞLADI:
Komşunun tavuğu komşuya...
Film Festivali'nde yarışmalı filmler gösterilmeye başlandı. İlk film dün gösterilen Tayfun Pirselimoğlu imzalı Ben O Değilim oldu. İzleyicinin beğeniyle karşıladığı film, kendi hayatlarından sıkılmış insanların başkalarının hayatına ilgisini anlatıyor.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Tayfun Pirselimoğlu ‘ölüm’ üçlemesi olarak adlandırılan ‘Rıza’, ‘Pus’ ve ‘Saç’ filmlerinde kentin insan ruhunda yarattığı karanlık noktaların izini sürmüştü. Uluslararası prömiyerini Roma Festivali’nde yapan ve oradan en iyi senaryo ödülüyle dönen son filmi ‘Ben O Değilim’i de rahatlıkla bu halkaya ekleyebiliriz. Ve belki bu filmle birlikte şöyle bir tanım yapmak işimizi kolaylaştırabilir: Kent dörtlemesi.
Bir yemekhanede çalışan orta yaşlı bir adımın, işyerinde tanıştığı bir kadınla olan ilişkisini ve kadının kocasının yerine geçme çabalarını izliyoruz filmde. Tayfun Pirselimoğlu’na özgü kendiliğindencilik, hayatın akışına karşı kayıtsızlık, burada da belirleyici unsur olarak dikkat çekiyor. Hayatlarının tekdüzeliği içinde sıkılmış insanların, başkalarının hayatına olan ilgisi, o hayata meyletmeleri ve sonuçta bir süre sonra o hayatın da dönüp dolaşıp aynı sıradanlığa hatta aynı sonuca ulaşması ‘Ben O Değilim’in manifestosu olarak görülebilir. Tayfun Pirselimoğlu da bu kısırdöngüyü birbirine sahneler ve benzeyen karakterler; tekrar edip duran günlük hayat ısrarla vurgulamaktan imtina etmiyor. Bu tekrarların filme önemli bir işlev kattığını söylemek gerek. Öte yandan, Pirselimoğlu sinemasına damgasını vuran ‘nedensizlik’, olayların kendiliğindenciliği ve iradenin tamamen saf dışı bırakılması gibi unsurların çok daha geniş bir yazının konusu olarak ele alınması gerektiğini altını çizelim.
Ercan Kesal, kimlik değiştirmek isteyen adam rolü için biçilmiş kaftan gibi dururken, Maryan Zaree yeni bir keşif olarak dikkat çekiyor.

SİLSİLE: Sınıf kapışması

Zamanlama manidar!