Yasal boşluğu bulup ikinci evliliğini yaptı

Yasal boşluğu bulup ikinci evliliğini yaptı
Yasal boşluğu bulup ikinci evliliğini yaptı
Avusturyalı evli bir adam, Suriyeli bir kadın ile Şam'da resmi nikah yaptı. Avusturya kanunlarındaki boşluktan yararlanan adama ceza verilemeyeceğinin açıklanması ülkede yankı uyandırdı.

VİYANA - Avusturyalı bir işadamı savaşın ortasında tanışıp evlendiği Suriyeli bir kadın ile Şam’da resmi nikah yaptı. Çift, Viyana’ya döndüklerinde kadın evlendiği adamın Martin N.’nin evli ve 2 çocuğu olduğunu öğrendi.

Polise giden Suriyeli 29 yaşındaki yeni eşi K.Lilas aldatıldığını iddia ederek eşi Martin N. hakkında şikayette bulundu. Ancak, Avusturya ceza kanunu uyarınca resmi evlilik hükmü sadece yurtiçinde geçerli olduğu için Martin N. Hakkında işlem yapılamadı. Yurt içinde çifte evlilik yapanlara 3 yıla kadar hapis verilebiliyor. Ancak yurtdışında işlenen suçlara müdahale edilemiyor.

Kanunlar karşısında çaresiz kalan K.Lilas’ın bulvar gazetesi Heute Zeitung’a verdiği röportajın yayınlanması büyük yankı uyandırdı.
Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Millet vekili Ruth Becher, Koalisyon ortağı ÖVP (Avusturya Halk Partisi)’li Adalet Bakanı Beatrix Karl’ın cevaplaması için soru önergesi vererek konuyu meclise taşıdı.

İktidardaki SPÖ ( Sosyal Demokrat Parti) yetkilileri kanun değişkliği yapılması için çalışmalara başladı. Avusturya’da mevcut kanunlara göre çift evlilik yasak. Ancak yurt dışında gerçekleşen suçlar için dava açılamadığı için Martin N. İsimli adama herhangi bir cazai işlem uygulanamıyor.

DHA - İhsan EKİCİ