Yasal uyuşturucu pazarı

"Gözüm kucağımda gazetelere dalmış öylece oturuyordum. Ne kadar zaman sonra bilmiyorum, birden fotoğraflar hareket etmeye başladı.
Haber: MEHMET TEZ / Arşivi

"Gözüm kucağımda gazetelere dalmış öylece oturuyordum. Ne kadar zaman sonra bilmiyorum,
birden fotoğraflar hareket etmeye başladı. Bir süre sonra onların ben ne istersem yaptıklarını fark ettim. Ön sayfadan kafalarını uzatıp kendilerini yukarı çekiyor,
yandaki fotoğraf karesine giriyor ya da aynı karenin içinde geri dönüp koşarak gözden kayboluyorlardı. Sonra dev bir dalga geldi, hepimizi yıkayıp geçti..."
Kullandığı psikoaktif maddeye ilişkin deneyimlerini anlatan bir erowid.org sitesi müdavimi yaklaşık 24 saat boyunca nasıl tavanda yürüdüğünü, bahçedeki kediyle neler konuştuğunu, aynaya baktığında nasıl kalabalık bir insan kitlesiyle göz göze geldiğini anlatıyor sitenin 'ilk izlenimler' bölümünde. Söz konusu maddenin adı T-7. Halüsinatif maddeler içinde çok özel bir yeri olduğu biliniyor. Öyle ki bu özellik fiyatına da yansıyor; gramı 400 dolardan ve yalnızca bilimsel amaçla uzman kişiler tarafından kullanılmak üzere satılıyor. Ancak sitede bir süre dolaşınca edinilen izlenim bu psikoaktif bileşimin keyif verici bir madde gibi tüketildiği. Hakkında çok az şey bilinen T-7, Ecstasy ve LSD'nin bir karışımı gibi her iki maddenin de etkilerinin
bir benzerini yaratıyor. Meskalinden ise 12 kat daha psikoaktif. 2000 yılından bu yana on kadar şüpheli ölümün sorumlusu olarak kabul edilen T-7, Blue, Mystic, 7-Up, Tripstasy isimleriyle şimdiden dünya uyuşturucu literatüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Ancak onu tanıyanlar arasında imajı ve sicili hiç de parlak değil.
Deneysel hammadde
İnternet üzerindeki T-7 satışlarının büyük kısmını, bu konuda lider konumunda olan jlfcatalog.com isimli web sitesi gerçekleştiriyor. Bu sitede yer alan açıklamalarda T-7'nin deneysel bir hammadde niteliğinde olduğu ve hiçbir yolla vücuda alınmaması gerektiği belirtiliyor. Ancak bu uyarıya hemen hiç kimsenin kulak asmadığı ortada. ABD'de kısa süre içinde meydana gelen bir T-7 ölümü vakası, bu tehlikeli maddeyi kullananların sayısının hiç de az olmadığı ortaya koydu. ABD'de 17 yaşındaki Josh Robbins'in ölümüyle gündeme gelen tartışma hala sona ermiş değil. Memphis'in 'rave' alemlerinin tanınmış simalarından Josh Robbins'in ölüm nedeni, hazırlanan rapora göre kısa sürede aldığı aşırı dozda uyuşturucuydu. Raporda yer alan bir diğer bilgi ise bu uyuşturucunun tahmin edildiği gibi rave'lerin vazgeçilmez unsuru 'ecstasy' değil, 2C-T-7 isimli bir madde olduğuydu.
Bu konudaki araştırmalara bakılırsa tamamen yasal olan ve yasal yollardan pazarlanan T-7'nin neden olduğu tek ölüm Josh'unki değil. ABD'de bir düzine kadar vaka olduğu bildiriliyor. Avrupa'da ise henüz çok yayılmadığı sanılan T-7 ve kullanımı hakkındaki bilgiler son derece yetersiz.
İnternetten babam çıksa...
Yasal olmayan uyuşturucularla aynı etkiye sahip olan yasal 'ikame' maddeler, internet üzerinde serbestçe satılıyor. Bu maddeleri pazarlayan sitelerin günlük hit sayısının ve tabii cirolarının yüksek olması şaşırtıcı değil. Bu alanda en tanınmış iki site http://www.erowid.org ve http://www.jlfcatalog.com. Erowid.com insanların hayatında psikoaktif maddelerin yerinden söz eden uzun metinlerle dolu. 1996 yılında iki web tasarımcısı tarafından açılan site, daha çok satılan maddeleri kullanan kişilerin ilk ağızdan izlenimlerine yer veriyor. Sitenin satış listesinde bulunan maddeler hakkında, bilimsel belgeler ışığında bilgiler veriliyor. Sitenin günlük hit sayısı 20 bin civarında. Kendilerine Earth ve Fire ismini veren sitenin iki tasarımcısı amaçlarının bu maddeleri zaten kullanan insanlara bilimsel veriler ışığında doğru bilgileri vermek olduğunu söylüyor. Gerçekten de resmi makamlardan elde etmenin neredeyse imkansız olduğu bilgiler, burada elinizin altında.
Bu alanda faaliyet gösteren bir diğer web sitesi de www.jlfcatalog.com. Şu ana kadar kayıtlara geçen üç ölüm vakasına neden olan T-7'yi ABD sınırları içinde en geniş çapta pazarlayan firma ünvanına sahip JLF Poisonous Non-Comsommable şirketi, nüfusu 391 olan Indiana'nın Elizabethtown kasabasında kurulu. Genellikle tüketime hazır maddeler değil, büyük kısmı doğal olan hammaddeler satan firmanın en pahalı ürünü, aynı zamanda da en çok satış yapılan Dimethoxy-4(n)-propylthiophenetylamine hcl, yani T-7. Gram fiyatı 425 dolar. Firmanın sahibi, eski bir çiftçi olan Mark Niemoeller. Sattığı maddelerin genellikle, bilimsel amaçlar ya da dini törenler için kullanıldığını söylüyor. Bir de tütsü olarak yakılmak üzere...
Dini ve bilimsel amaçlar
İnternet üzerinde yasal olarak pazarlanan tek psikoaktif madde T-7 değil. Salvia Divinorum adıyla bilinen, nane çeşidi bir ot da cannabis'in (esrar) yasal alternatifi olarak şimdiden büyük bir üne sahip. Doğada Meksika ve Güney Amerika'nın bazı bölgelerinde yetişen Salvia, antik çağlardan beri bilinen ve çeşitli dinlerde Şaman'ların mistik törenlerde kullandığı bir bitki. Ancak gerçek anlamda altın çağını internet sayesinde yaşıyor. Sagewisdom.org, herbal-shaman.com gibi onlarca site bu bitkiyi pazarlıyor. Şu anda internet üzerinde nasıl yetiştirileceğinden, nasıl kullanılacağına kadar bin bir değişik bilgi, kitap ve tabii Salvia'nın kendisini de 25 gramı 90 dolardan satın almak mümkün. Bitkinin kurutulmuş yaprakları, sitelerde yer alan bilgilere göre dini ve bilimsel amaçlarla kullanılmak üzere satılıyor.
Jlfcatalog.com sitesinin sahibi Niemoller,
"Biz bunları satarken insanları yememeleri için özellikle uyarıyoruz. Sonuçlarının neler olabileceğini de belirtiyoruz" diyor. Bu tip sitelerde satılan ürünlerin zehirli olduğu ya da tüketiminin tehlikeli olacağı ibaresi bulunuyor ama anlaşılan o ki tüm bu uyarılar yeterli olmuyor. Bunda pek şaşılacak bir şey de yok doğrusu. Sigara paketlerinin üzerindeki 'Sigara sağlığa zararlıdır' yazısının bizi koruduğu gibi, site sahipleri de müşterilerini bu şekilde korumuş oluyor.