Yaşam gurusu Türkiye'ye geliyor

"Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı depremler,
ekonomik krizler, siyasi gerginlikler ve sosyal çatışmalar insanlarda psikolojik...

"Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı depremler,
ekonomik krizler, siyasi gerginlikler ve sosyal çatışmalar insanlarda psikolojik sorunlar ve korkulara neden olmakta. Bu sorunları gidermenin ve değişime uyum sağlamanın son yıllarda etkinliği fark edilen yollarından biri de kişisel güç ve içsel gelişim yöntemleri. Bu gerçekten hareketle yaşamın her alanında mutlu ve başarılı olmanın yöntemlerinin irdeleneceği bir sempozyum düzenliyoruz."
Uluslararası Kongre Organizasyonu Kongresist'in 2-5 Mayıs tarihlerinde The Marmara Oteli'nde düzenleyeceği Yaşamda Başarı Yöntemleri Sempozyumu, işte böyle tanıtılıyor. Sempozyumun en önemli sürprizlerinden biri, eserleri yirmi yabancı ülkede yayımlanmış, otuzu aşkın kitabın yazarı olan kişisel gelişim ve sağlık uzmanı Dr. Deepak Chopra'nın da katılıyor olması. 'Liderlikte Bilgelik-21. Yüzyılda İş Dünyasında Yeni Yöntemler' başlıklı bir konuşma yapacak olan Chopra, insanların sağlıklarını tamamen kafalarında kurarak bozduklarını ispat eden görüşleriyle önem kazandı.
Son yıllarda sağlıkla son derece ilintili gördüğü kişisel başarı alanıyla da ilgilenmeye başlayan Chopra, Türkiye'deki konuşmasında yöneticilik ve iş ruhu-amaç ve bakış açısının önemi, bilinçli enerji alanlarının kavranması-önsezi ve yaratıcılığı
kucaklaması, iş dünyasında amaca yönelik organizasyon gücünün kullanılması, bireysel sağlık, ticari sağlık-değerli ilişkilerin önemi, artmaya devam eden değişim ve kargaşada içsel dengenin korunması ve esas bolluğun tanımlanması-değerli amaçların bilincine varılması gibi konulara değinecek.
Kriz bizi güçlendirir mi?
Algılarımızın realitemiz olmasına hiç gerek yok. Krizler bizi değişime zorlar ancak her birimiz kendi vizyonumuz çerçevesinde değişebiliriz. Korkuyu ve endişeyi yenmek her zaman mümkün. Güçlenmek istiyorsak önce korkuyu ele almalıyız. Korku şahsi bir şeydir onun için kişisel olarak ilgilenmeniz gerekir. Bunun için amaçlı adımların atılması gerekir:
l Sorumluluk alın: Endişenizi, korkunuzu gidermesi için bir başkasının gayretini beklemeyin. Kimse sizi emniyette hissettirmek adına içinizde yaşamıyor. Korku alışkanlık, otomatik bir reaksiyondur. Bu reaksiyonu oluşturan nedeni görebilmek için ötesine geçip derinlere bakın. Bunu yalnız siz yapabilirsiniz.
l Tepkilerinizi yargılamadan seyredin: Tehdit altındaki kişi şok ve ret içinde içgüdüsel bir tepki verir. Sonra şok kızgınlığa dönüşür. Bu, kontrolün ele alındığının işaretidir. Öfkemizi dışavurmak kendimizi daha iyi hissetmemize neden olmaz zira arkasından endişe ve depresyon gelir. Ancak bu reaksiyonları ortaya çıktığı ve dönüştüğü yerde izlerseniz, korkunun anatomisi sizi daha az kontrol edebilecektir ve sizler gerçeği gizleyecek bir hataya düşmeyeceksiniz.
l Kurban rolünü oynamayı reddedin: Kimin kaybettiğini, kimin kazandığını bırakın, her karmaşık meselede kendi rolünüzü tedavi olan olarak görün. Endişelerin ve aynı korkunç senaryoların beyinde yenilenmesi kimseye yardım etmez. Günlük olaylara karşı tepkilerinizi "ürktüm" veya "kızdım" gibi en basit kelimelerle ifade edin. Bunlar kurban rolü oynamadan üstesinden gelinebilecek duygulardır.
l İçinizde ne olup bittiğini ifade edin: Size neler olduğunu yazın veya size yakın birisini bularak ona neler olup bittiğini anlatın. Kişiler genellikle bu aşamayı atlayıp duygularını kapalı tutmaktadır. Zayıf değilmiş gibi davranarak bir başka sahte güçlülük duygusunun arkasına saklanmamak gerekir.
l Şeytanlarınızı terk edin: Düş kırıklığının penceresinden bakın. Ümitsizlik kişinin kendini tam olarak ifade edebilmesine yol açar. II. Dünya Savaşı'nın esir kamplarında müzisyenler orkestralar kurmuş ve en uyumlu yorumları o koşullar altında yapmışlardır. Bizler ümidin kendi realitesini ortaya çıkartacağı ve düş kırıklığı illüzyonunun yok edileceği bir yeri aktif olarak yaratabiliriz. Savaş bir cehennem olabilir ama gerçekte ise kesinlikle cehennem değildir.
l Biraz hareket edin: Korku gittiği zaman ondan boşalan yeri dolduran özgürlüğün tadını çıkarın. Bu son sahnedir. Bu sahne ile endişe ve öfkeden kurtulduğunuzu ispatlıyorsunuz. Krizden yeni bir şeyler doğmalı, aksi takdirde bizler sahte çözümler neticesinde korkularımızı geleceğimize taşırız. Yaşam yolculuğu kendinizi emniyete almakla ve yaşayabileceğinizi bilmekle başlar. Sevgi, kendine güven ve nihayetinde ruhsal barışın mümkün olduğunu görürüz. Dünyayı yeniden emniyetli bir hale getirmenin, bunları kendimiz için istemekten başka bir nedeni yoktur. (becerihavuzu.com'dan alınmıştır)
Katılımcılar için...
l Sempozyuma katılım ücreti 490 dolar. 4-9 kişilik gruplara yüzde 7, 10 kişilik gruplara ise yüzde 10 indirim uygulanıyor.
l Program alanında tanınmış birçok uzman ve bilim adamının (Gülsün Zeytinoğlu, Doç. Dr. Nevin Eracar, Prof. Dr. Bülent Berkarda, Dr. Ender Saraç, Ubeyd Korbey vb.) vereceği konferansların yanı sıra ücretli ve ücretsiz uygulamalı kursları da kapsıyor.

 • Sempozyum çerçevesinde çeşitli yöntemler ve konularla ilgili dünyadaki gelişmeler katılımcılarla paylaşılacak.
 • Katılımcılar Dr. Deepak Chopra'nın yeni çıkacak olan kitabı Melek Yakında'nın imzalı baskısını burada bulabilecekler. Chopra ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.chopra.com adresini kullanabilirsiniz.
 • Kayıt, program ve konuşmacılarla ilgili ayrıntılı bilgi (0212) 231 27 72 numaralı telefondan ya da kurumun internet sitesi http://www.kongresist.com adresinden edinilebilir.
  Türkiye'de yayımlanan kitapları
 • Işığın Efendileri (İnkılap)
 • Büyücünün Yolu-İstediğiniz Hayatı Yaratmak İçin 20 Ruhsal Yol (Dharma)
 • Yaşlanmaz Beden, Sonsuz Zihin (İnkılap)
 • Mükemmel Sağlık-Tıbbın Kuantum Atılımı (İnkılap)
 • Sağlığı Yaratma-Her Türlü Önlemin Ötesinde Mükemmele Doğru (İnkılap)
 • Kuantum İyileşme (İnkılap)
 • Koşulsuz Yaşam (İnkılap)