'Yaşam hakkı' zamanı

'Yaşam hakkı' zamanı
'Yaşam hakkı' zamanı

Bu yıl 4. kez düzenlenecek ‘Hangi İnsan Hakları?’ film festivali hak arayışlarını konu alan 40’tan fazla filmi İstanbul ’a taşıyor. 8-12 Aralık 2012 tarihlerinde düzenlenecek festivalin bu yılki ana teması ise ‘Yaşam hakkı’ olarak belirlendi.
DOCUMENTARIST ekibi tarafından düzenlenen festival İnsan Hakları Haftası’nda gerçekleştiriliyor olması bakımından da ayrı bir önem taşıyor. Festivalin programında ‘barınma hakkı’, ‘hayvan hakları’, ‘cinsel haklar’ gibi konulara ayrılmış yan bölümler de yer alıyor. Festivalin gösterim ve etkinlikleri SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Salonu, Dutch Chapel ve Tütün Deposu’nda ücretsiz olarak gerçekleşecek.
Festivalde gösterilecek yapımlar arasında oldukça dikkat çekici filmler yer alıyor. Bunlardan birisi Ümit Kıvanç’ın Roboski katliamı üzerine gerçekleştirdiği ‘Ağlama Anne, Güzel Yerdeyim’ adlı belgeseli. Veysi Altay’ın 90’lı yıllarda Cizre’de gerçekleşen cinayetleri ele aldığı ‘Faili Dewlet’, Ersin Çelik’in yine 90’lardaki Lice olaylarını konu ettiği ‘Gerçekleri Yazdım: Lice Defterleri’, Melek Özman ve Filmmor ekibinin bir kadın cinayetine odaklanan filmi ‘Hani Meral’, Emine Emel Balcı’nın ‘Ich Liebe Dich’, Rezan Yeşilbaş’ın Cannes’da en iyi kısa film ödülünü alan filmi ‘Sessiz’ de görülmesi gereken yapımlar arasında.
Festivalin uluslararası bölümlerinde yer alan filmler arasında ise Leningrad Kuşatması’na dair üretilen resmi mitleri yerle bir eden ‘900 Gün’, Kam-boçya’da Kızıl Kmer dönemini sağ atlatan insanların bu travmayla baş etme çabalarını konu alan ‘Bilmek İstiyoruz’, ABD ’de 70’lerde şaşaalı bir tanıtım kampanyasıyla lanse edilen TOKİ tarzı bir toplu konut projesinin nasıl hüsranla sonuçlandığını anlatan ‘Pruit-Igoe Efsanesi: Kentsel Bir Hikâye’, otistik bir çocuğun kendi ayakları üzerinde durma çabasını yansıtan “Jeroen Jeroen” gibi önemli belgeseller yer alıyor.
Ayrıca festivalden bir seçki 14-16 Aralık tarihlerinde Diyarbakır’a taşınacak. Festival Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, SALT ve Anadolu Kültür’ün işbirliği ve pek çok kurumun desteğiyle gerçekleştiriliyor.

KAÇIRILMAYACAK BEŞ FİLM


ÇIPLAK GENERAL
Bu filmde, savaşın bir insanı ve giderek bir toplumu nasıl aklı dışına ittiğini, binlerce insanın ölümünden sorumlu bir katilin sıkı bir din adamına dönüşmesini ağzınız açık bir şekilde izliyorsunuz. 

MEZARDA AŞK 
İki gönül bir olunca mezarlık seyran olur... Prag’da mezarlığa sığınan iki evsizin, kamera önünde kurmaca bir film gibi akıp giden kırık aşk hikâyesi. 

DEVRİMİN ÇOCUKLARI 
Ulrike Meinhof’u hepimiz tanıyoruz; peki ya Fusako Shigenobu’yu? Ulrike ve Fusako’nun kızları Bettina ve May’i? Bu film, 1970’lerin iki kadın devrimci liderinin ve kızlarının hikâyesi... 

SİZDEN KORKMUYORUZ 
2009’da Honduras’ta bir darbe oldu, yeni seçilen devlet başkanı kaçırılarak sürgüne gönderildi. Film, uluslararası medyanın takip etmekten vazgeçtiği bundan sonraki süreci ve halkın darbecilere nasıl canhıraş bir şekilde direndiğini anlatıyor. 

BEŞ KIRIK KAMERA 
Köyünde olup bitenlere kamerasıyla tanıklık eden bir Filistinli ve beş kameraya mal olan hikâyeleri... TRT’nin kötü bir dublajla gösterdiği bu muhteşem belgeseli orijinal dilinde izlemek için son bir fırsat.