'Yaşanabilir' yeni bir gezegen

Uzayda komşular olabilir. Dünya'nın da yer aldığı Samanyolu galaksisinde canlıların yaşayabileceği bir alan tespit edildi.

ANKARA - Uzayda komşular olabilir. Dünya'nın da yer aldığı Samanyolu galaksisinde canlıların yaşayabileceği bir alan tespit edildi.
'International Journal of Astrobiology' dergisindeki habere göre, Alman Potsdam Enstitüsü ve ABD Teksas Üniversitesi bilim adamları, Dünya'dan 45 ışık yılı uzaktaki Büyük Ayı takımyıldızının 47. gezegen sisteminde (47 UMa), yaşanabilir bir bölge buldu. Bu sistemin Güneş Sistemi'ne çok benzediğini belirten bilim adamları, 47 UMa'da bulunan merkezi yıldızın Güneş'in kütlesiyle yaklaşık aynı olduğunu söyledi. Dünya'ya benzeyen olası bir gezegenin, merkezi yıldızın belirli bir uzaklığında dönmesi gerektiğini söyleyen bilim adamları, gezegenin yörüngesinin bu uzaklıkta olması halinde yüzeyinde canlı yaşamının temeli olan fotosentezin olabileceğini belirtti. Keşif, Samanyolu'nda Dünya'ya benzeyen bir gezegen arayışı yolunda önemli adım olarak nitelendi.