Yaşar Kemal: Bana bir kez bile 'Kürtsün' demediler

Yaşar Kemal: Bana bir kez bile 'Kürtsün' demediler
Yaşar Kemal: Bana bir kez bile 'Kürtsün' demediler
Yazar Yaşar Kemal, Kürt olduğu için dışlanmadığını belirterek "Bir kez bile 'Sen Kürtsün' demediler. Bütün Türkiye Yaşar Kemal'in köyü gibi olsun" dedi.

OSMANİYE - Yazar Yaşar Kemal, memleketi Osmaniye'nin Gökçedam (Hemite) Köyü'nde yeniden düzenlenen 'Yaşar Kemal Parkı' ve yeni yapılan 'Yaşar Kemal Kültür Evi'nin açılışını yaptı. Yaşar Kemal, çocukluk yıllarına dair anılarını anlatırken, "Ben Kürt çocuğuydum, arkadaşlarım kavga ederlerdi, ama beni dövmezlerdi" dedi. Akil İnsanlar Heyeti ile ilgili yorumu sorulan Yaşar Kemal, "Ben kabul edemezdim, etmedim zaten" diye konuştu.

Tören programı Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi ile başladı. Daha sonra Nebil Özgentürk'ün hazırladığı 'Yaşar Kemal Efsanesi' adlı belgesel izlendi.

"BİR KEZ BİLE BANA 'SEN KÜRTSÜN' DİYE LAF SÖYLEMEDİLER"
Alkışlarla kürsüye gelen Yaşar Kemal, çocukluk yıllarına dair anılarını paylaştı. Yaşar Kemal, "Bana bazı insanlar 'Hemite, yani Hamit dede nedir?' diye sorduklarında anlatırım. Hamit dede derki; 'Ben bu memlekette bir Kürt köyünde doğdum, Türk köyünde büyüdüm. Yalnız bu Hemite'de en sevgili çocuk bendim bu köyde' derdi. Bu denilecek, söylenecek bir şeydir. Şimdi biz bin senedir beraberiz. Bu memleketi yani Osmanlı memleketini demek istiyorum. Çok müthiş yapmışlardır. Ben Kürt çocuğuydum, ama oyun oynarken arkadaşlarımız kavga ederdi, herkesi döverlerdi. Ama beni dövmezlerdi. Bir kez bile bana 'Sen Kürtsün' diye laf söylemediler" diye konuştu.

'BÜTÜN TÜRKİYE YAŞAR KEMAL'İN KÖYÜ GİBİ OLSUN'
Konuşmasında köyünü çok sevdiğini ve insanlarından hiç bir kötülük görmediğini vurgulayan Yaşar Kemal, şöyle devam etti:
"Hiç bir köylü ben Kürdüm diye dışlamadı. Biz cennette büyüdük. Hiç bir kötülük görmedim, anadan, babadan, dededen. Şimdi bağırıyorum yine buradan ve Türkiye bunu dinlesin, Türkiye bilsin, bütün Türkiye desin ki 'Bütün Türkiye Yaşar Kemal'in köyü gibi olsun!' Ben de bunu yazayım. Benim işim yazmaktır, konuşmak değildir. Bunu yazacağım ben de."

Daha sonra Yaşar Kemal'in çocukluk arkadaşı Veli Kılıç söz alıp, 25 yıllık mazileri olduğunu anlattı. Veli Kılıç, "Ne kavgamız olurdu, ne dövüşümüz, öyle kardeş gibi büyüdük. Buraya bazen gelenler oluyor, bana 'Gel senin kardeşini soruyorlar' diyorlar. Bende aklımın yettiği kadar Yaşar Kemal'i, annesini babasını anlatıyorum" dedi.

'TÜRKİYE'DEKİ DOSTLUĞU, KARDEŞLİĞİ BİR KEZ DAHA VURGULADI'
Vali Celalettin Cerrah ise Yaşar Kemal'e 'Büyük Üstat' diye hitap ettiği konuşmasında usta yazarın dostluğa, kardeşliğe yaptığı vurguyu öne çıkardı. Vali Cerrah, şöyle konuştu:

"Büyük Üstat Yaşar Kemal bey ve çocukluk arkadaşı, çok güzel konulara değindiler. Türkiye'deki dostluğu, kardeşliği bir kez daha burada vurguladılar. Büyük Üstat Yaşar Kemal Bey dedi ki; 'Ben bu köyde Kürt olmama rağmen, hiç bir ayrıcalık görmedim. Diğer arkadaşlarım, kavga ederlerdi, ama bana dokunmazlardı. Buradan şunu örnek gösterdi; Türkiye öyle bir yer ki, Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Lazıyla bir millet, kardeşlik içerisinde yaşanacağı, tek bir ruh. Yine örnek olarak söyledi ki; 'Çanakkale'de beraber savaştılar. Biz böyle bir dostluğu gördük ve tüm Türkiye, bu köy gibi olsun.' Bundan çok büyük ders alınması lazım. Burada Büyük Üstat için daha önceden 'İnce Memed' anıtı açılmıştı. Biz de bu alanı güzelleştirip, Osmaniye'mizin yetiştirdiği, çocukluğunun geçtiği, Türkiye'ye ve dünyaya mal olmuş, büyük üstadın adına yakışır bir kültür evi ve park yapmak istedik. Bu üstat için yeterli mi? Değil. Biz inşallah üstadımızı gelecek nesillere daha iyi tanıtmak için, çok daha güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz. Ben kendilerine uzun ömürler diliyorum."

Konuşmaların ardından Yaşar Kemal ve kent yöneticileri Yaşar Kemal Parkı ve Yaşar Kemal Kültür Evi'nin açılışını gerçekleştirdi. Adını taşıyan kültür evini gezen Yaşar Kemal, gazetecilerin, "Akil İnsanlar heyetini nasıl yorumluyorsunuz?" sorusunu, "Ben kabul edemezdim, etmedim zaten" diye kısa yanıt verdi.

DHA - İbrahim EMÜL / Çağlar ÖZTÜRK