'Yaşasın sağlıklıyım!' demek

'Yaşasın  sağlıklıyım!' demek
'Yaşasın  sağlıklıyım!' demek

Efor testi 30 dakika sürüyor. Koşu bandı spor salonlarındakinden çok daha zorlu.

"Ya bir şey çıkarsa" diye büyük stres içinde gittiğim check-up'tan ufak tefek sorunlar hariç büyük oranda sağlıklı çıktım. Şimdi diyorum ki, "İyi ki yaptırmışım!"
Haber: FERHAN KAYA POROY - fkaya@doganburda.com.tr / Arşivi

Üzerimi giyinip soyunma odasından çıktım. Doktorum Oktay Karadeniz’in yanına oturdum. Önümüzde kalbimin görüntüsü... Mini bir anatomi dersine başladık. “Bakın bu kalbi besleyen ana damarınız, gayet açık! Bunlar da yan damarlarınız onlar da olması gerektiği gibi”… Küçük çapta bir rapor veriyor Oktay Bey ama aslında detaylı incelemeyi yapıp tam bir raporlama şeklinde yarın sunacaklarını söylüyor. “Akciğerlerde de önemli bir şey yok gibi duruyor ama inceleyip size bilgi vereceğiz” diyor yine... Yüreğime biraz olsun su serpildi ama yine de aklım baş-boyun MR’ı sonuçlarında…
Çekinerek soruyorum doktoruma; beyin MR’ı nasıl çıktı acaba? Gözünün içine bakıyorum. Sonuç: “Baş ve boyun MR’ınız son derece normal!” Hiç hastalığım yok ama yine de sanki hastaymışım da yeniden sağlıklı olmuşum gibi seviniyorum. Bazı şeylerin değerini bilmek için kaybetmek gerekmiyor aslında, arada bir de olsa hatırlamak yeterli. Bu nedenle check-up yaptırmak iyi oldu, şimdi en azından iki etapta pek bir sorun gözükmemesinden dolayı çok mutluyum! Bir de kan tahlilleri, efor testi de iyi çıkarsa o zaman sağlıklı olduğum için kutlama yapacağım. Şimdi sıra efor testinde. Ardından da tüm kan tahlili sonuçlarımla birlikte tekrar Anadolu Sağlık Merkezi Check-up Bölümü doktorlarından Sibel Güney ile değerlendirme buluşmamız var. Efor testi yaklaşık 30 dakika sürüyor. Test sonucu olumlu. Ama şunu söylemek isterim ki efor testinde kullanılan koşu bandı, bizim spor salonlarındaki koşu bantlarından farklı. Yürümesi çok daha zor. Makine kısa aralıklarla kendi kendine eğim veriyor ve azaltıyor. Böylelikle yokuş çıkarken, inerken, düz yoldaki durumunuzu sürekli olarak ölçüyor. Şimdi sıra büyük buluşmada. Sibel Hanım raporları yorumlayacak. Kan tahlili sonuçları olumlu. Kolesterolde biraz yükseklik var ama çok da önemli değil! Diğer tetkik sonuçlarının raporları ise sonradan e-mail’ime gelecek. Yani bir daha gelip gitmeme gerek yok. Sonuçta sadece yarım günümü harcayarak baştan aşağıya bir kontrolden geçmiş oldum. “Ya bir şey çıkarsa?” diye son derece stresli başladığım check-up günlüğüm iyi sonuçlandı! Bu arada unutmadan; tam not da almadım yani… Ertesi gün gelen e-mail’de şöyle yazıyordu: 
* Toraks tomografisinde sol majör fissürde (akciğer lobları arasındaki oluk) fokal akciğer zarı (plevra) kalınlaşması izlenmiş olup sekel değişiklik (daha önce geçirilen infeksiyonların kalıntısı) olarak yorumlandı. Sırt bölgesinde omurgada açıklığı sola bakan skolyoz (eğrilik) saptandı. 
* Beyin ve boyun MR anjiografisinde patolojik bulgu izlenmedi. 
* Koroner BT anjiografide kalp damarları, kalp duvarı ve odacıklarında patolojik bulgu saptanmadı.
Sonuç şu: Check-up’ın öncesi stresli oluyor ama sonrasında insan kendini kuş gibi hafif hissediyor.
BİTTİ

Check-up terimleri
RADYOLOJİK İNCELEMELER
Akciğer röntgeni: Kalp ve solunum sisteminin ön değerlendirmesinde kullanılıyor.
Mamografi ve meme ultrasonu: Meme kanserinin erken tanısında kullanılıyor.
Tüm batın ultrasonografisi: Karaciğer, safrakesesi, dalak, pankreas, böbrekler, yumurtalıklar, rahim, mesane ve prostat gibi iç organlarda oluşabilecek hasarların tespitinde kullanılıyor.
Kemik densitometresi: Özellikle menopoz sonrası kadınlarda ortaya çıkan kemik erimesinin (osteoporoz) erken tanısında kullanılıyor.
LABORATUVAR İNCELEMELERİ
ALP/GGT/ALT: Karaciğer,safra, safra yolları, kalp ve böbrek hastalıklarıyla ilgili oluşabilecek hastalıkların tanısında kullanılan testlerden oluşuyor.
Kolesterol paneli: Kalp damar hastalıkları yönünden risk belirlenmesi , kolesterol mekanizmasının değerlendirilmesi, diyet ve tedavinin düzenlenmesi ve takibi amacıyla.
Kan sayımı: Başta kansızlık olmak üzere, çeşitli kan hastalıkları ve pek çok diğer hastalığın tanısında fikir veriyor.
Elektrolitler: Su ve elektrolit dengesindeki bozuklukların tespitinde kullanılıyor ve bazı böbrek hastalıkları ile hormon hastalıkları hakkında bilgi veriyor.
CRP/sedimantasyon: Genel hastalık belirtileri ve romatizma, kanser gibi hastalıklarda ön tanı tetkiki olarak kullanılıyor.
Gaitada gizli kan: Sindirim sistemindeki kanama ve kanserlerin ön tanısında kullanılıyor.
Açlık kan şekeri: Diyabet hastalığının tarama, tanı ve takibinde kullanılıyor.
HbsAg: Hepatit B diye adlandırılan karaciğerde ciddi hasara neden olan hastalığın tanısında kullanılıyor.
Ürik asit: Gut hastalığının tanı ve izlenmesinde...
BUN/kreatinin: Böbrek filtrasyon fonksiyonunun izlenmesi, böbrek hastalıklarının erken tasında kullanılıyor.
Tam idrar analizi: İdrar analizinde görülen değişimler; böbrek hastalıklarının tanı ve izlenmesinde idrar yolu enfeksiyonlarının ve bazı kötü huylu hastalıkların saptanmasında yardımcı oluyor.
PSA/serbest PSA: Prostat kanserinin ön tanısında kullanılıyor.
TSH: Tiroit hastalıklarının tespitinde kullanılıyor.
LPa: Kalp damar hastalıkları yönünden risk belirlenmesinde yardımcı oluyor.
Homosistein: Damar hastalıkları, özellikle kalp damar sklerozu ve ven trombozu riskinin tayini için kullanılıyor.
CA 125: Yumurtalık kanserlerinin ön tanısı ve takibinde.
HbA1C: 3-4 aylık bir süredeki ortalama kan şekeri düzeyi hakkında bilgi veriyor; diyabetin kontrolünde kullanılıyor.
Toraks Kombi BT: Yüksek riskli hastalarda hem koroner damarlardaki plak miktarı (kalsiyum skorlama) hem de akciğer dokusu değerlendirilir. 

Check-up sırasında uygulanan işlemler
Anadolu Sağlık Merkezi’nde check-up uygulanacak kişiler için ayrılmış farklı bir bekleme odası bulunuyor ve böylelikle diğer hastalarla karşılaşmadan işlemler gerçekleştiriliyor. Yapılan tüm işlemler sırasında gelen kişiye check-up hostesleri eşlik ediyor ve gerek duyulan durumlarda da yardım ediyorlar. Check-up için gelen kişide işlemler kan alınmasıyla birlikte başlıyor. Daha sonra, nabız, ateş, kilo ve boy ölçümleri gerçekleştiriliyor. Uzman doktorun muayenesinin ardından da gelen kişiye uygulanacak check-up içeriğine göre diğer tetkikler tamamlanıyor.


    ETİKETLER:

    Anadolu

    ,

    spor