Yaşlanmıyor

Matthew Lillard, Scooby-Doo'nun Shaggy'sini canlandırırken çizgi filmdeki tadı aynen yakalayabilmek için aylarca uğraşıp ders bile almış.

Matthew Lillard, Scooby-Doo'nun Shaggy'sini canlandırırken çizgi filmdeki tadı aynen yakalayabilmek için aylarca uğraşıp ders bile almış. Meşhur "Neredesin Scooby-Doo?" cümlesini, çizgi serinin hayranlarını memnun edecek benzerlikte zikredebilmek için de bitap düşene kadar denemede bulunmuş. Şapşal köpek Scooby-Doo'nun en yakın dostu Shaggy (şimdi sahibi falan desek ayıp olacak), tam da Matthew Lillard'a göre bir rol. Lillard, beden dilini grotesk biçimde kullanmayı seviyor. Bu alanda becerikli de açıkçası. En bildik rolleri, bağırıp çağıran, umursamazca deliliğe yakın haller sergileyen tipler.
Lisedeyken sınıfın palyaçosuymuş. Hem okulun hem de 'şişman' geçen bir ergenliğin yükünü hafifletmek için oyunculuğa merak sarmış. Lise sonrasında, dramatik sanatlar eğitimi, tiyatro ve filmlerde figüranlıkla yoluna devam ederken, sinemaya ilk ciddi adımını, 1994'te John Waters'ın komedisi Serial Mom'la attı. Ailesinin hayrı için seri cinayetler işleyen annesine (Kathleen Turner)
manevi destek veren evlat olarak. Safi eğlenen zamane gencini iyi kıvırmıştı. Böylece 'gençli' filmler için iyi bir seçenek olabileceği ortaya çıktı denebilir. O geveze haliyle, hele de korku-gerilimlerin mutlaka bir tane ihtiyaç duyacağı cinsten, eğlenceli bir 'dejenere genç' modeli olabilirdi rahatlıkla -tıpkı Jack Black ve Sean William Scott gibi. Wes Craven da aynen böyle düşündü ve onu Scream/Çığlık'ın (1996) en cıvık karakteri yaptı. Tekrar tekrar canlanan, salya sümük ağlayan ve pek de cool olmayan katillerinden biriydi filmin.
Scream'den iki yıl sonra, yine insan kıyımının söz konusu olduğu bir gençlik filminin içindeydi. The Curve'de, not uğruna oda arkadaşını katlediyordu. O dönemde 30'una yaklaşmış olmasına rağmen, zıpçıktı, edepsiz yeniyetme rolü için son derece uygundu. Şimdi 32 yaşında ve neredeyse hâlâ öyle görünüyor.
Romantik komedi She's All That / İşte Böyle Bir Kız'da (1999), kendisi için hayrından şüphe duyduğumuz biçimde, parlak çocuk Freddie Prinze Jr.'la yolları kesişti. Wing Commander / Cesaret Kanatları (1999), Summer Catch (2001) derken, Scooby-Doo, birlikte rol aldıkları dördüncü film oldu.
Bu arada, Kenneth Branagh'ın Shakespeare uyarlaması (hangi Branagh filmi değil ki?) Love's Labour's Lost (2000) ve yine germece-korkutmaca türündeki The Thir13en Ghosts / On Üç Hayalet'te (2001) oynadı. Şu sıralar ise tek derdi, henüz iki aylık olan kızını büyütmek.