Yatağa dönüşebilen tekerlekli sandalye yapıldı

Yatağa dönüşebilen tekerlekli sandalye yapıldı
Yatağa dönüşebilen tekerlekli sandalye yapıldı

Yatak üç aşamada tekerlekli sandalye oluyor.

TOKYO - Japonlar tekerlekli sandalyeye dönüşebilen bir yatak geliştirdi. Daha çok televizyon ve müzik sistemleriyle tanınan, birkaç yıldırsa tedavi merkezleri için malzeme de üreten elektronik şirketi Panasonic’in geliştirdiği yatak, uzaktan kumandayla idare edilebiliyor. Engellilerin hayatını kolaylaştırması amaçlanan yatak iki bölüme ayrılabiliyor. Ayrılan bölümlerden biri tekerlekli sandalye oluyor.
Yatalak engellilerin genellikle yataktan sandalyeye geçmek için yardım aldığını ve düşme olasılığının bulunduğunu hatırlatan şirket, engellilerin arzuladığı hareket özgürlüğünün bu ‘yarı robot’ yatakla sağlandığını belirtiyor.
‘Dönüşüm’ sırasında sorun çıkmaması için özel mekanizma geliştirmiş. Ayrıca tekerlekli sandalye yoldaki engelleri algılayıp yönünü değiştirebiliyor. Yatağın üstünde bir de hareket edebilir televizyon bulunuyor. Firma ileride hareket edebilen başka parçalar, algılayıcılar ya da engellinin uzaktan izlenebilmesini sağlayan kamera sistemini de yatağa eklemeyi planlıyor. (aa)