@bahadir_ozgr

Yavuz Bingöl niye tepki çekti: 'Baharı örgütlemek'ten 'Konuşup durmayın'a...

Yavuz Bingöl niye tepki çekti: 'Baharı örgütlemek'ten 'Konuşup durmayın'a...
Yavuz Bingöl niye tepki çekti: 'Baharı örgütlemek'ten 'Konuşup durmayın'a...
Yavuz Bingöl, Başbakan'ın iftarına katıldığı için en fazla tepki gösterilen sanatçı oldu. Bu tepki aslında anlaşılır. Çünkü Grup Umuda Ezgi ile başlayıp, eylemlerde marş haline gelen 'Örgütlemişler Baharı' ile devam eden bir kariyer Bingöl'ü baş hedef haline getiriyor.
Haber: BAHADIR ÖZGÜR - bahadir.ozgur@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Başbakan Erdoğan'ın vizyon toplantısına katılan sanatçıların ardından şimdi de iftar sofrasına oturanlar sosyal medyada yoğun tepki görüyor. Bu tepkilerden en fazla payını alan ise Yavuz Bingöl.

Dizileriyle ve filmleriyle yeni kuşağın yakından tanıdığı Bingöl'ün bu denli tepki görmesi normal aslında. Çünkü o, protest müziğin hayli yaygın olduğu bir dönemde özellikle Ankaralılar'ın yakından tanıdığı muhalif sanatçıların başında geliyordu.

Türkiye'de bir yanda Ahmet Kaya ile başlayan protest akımı diğer yanda Grup Yorum 'un estirdiği fırtına birçok müzik grubuna esin kaynağı oldu. İşte bu gruplardan biri de Yavuz Bingöl ve İzmirli arkadaşı Nihat Aydın 1989'da kurduğu Grup Umuda Ezgi'ydi.

UMUDA EZGİ FIRTINASI

Kısa sürede Umuda Ezgi, "Gün Işımış" albümüyle özellikle sol kesimde, üniversite öğrencileri arasında bir anda popüler oldu. 1991 ise Yavuz Bingöl'ün bu kulvarda zirveye çıktığı yıldı.
"Örgütlemişler Baharı" isimli albüm, üniversite kantinlerinden meydanlardaki gösterilere, spor salonlarındaki gecelere kadar adeta bir marş haline geldi. Bingöl ve arkadaşları 2005'e kadar birçok albüm çıkardı. Hepsi de sevildi, dinlendi. Konserleri yoğun ilgi gördü.

Bu süreçte 15'e yakın besteye imza atan Bingöl, 1995 yılında Grup Umuda Ezgi'den ayrılarak kendi müziğini yaratmak üzere çalışmaya başladı ve Sen Türkülerini Söyle adlı ilk albümünü ile yine önemli bir çıkış yaptı. Anadolu türkülerine yönelişi ona televizyonların kapısını da açtı. Ve Bingöl, 1970'li yıllarda annesi halk ozanı Şahsenem Bacı'nın popüler olduğu dönemlerde annesiyle birlikte başlayan müzik yaşamı İzmir Narlıdere Belediyesi'nde bir sokağa adının verilmesi ve 2000 yılının sonunda Almanya'da gerçekleşen bir konser için UNESCO tarafından barış elçisi olarak seçilmesi gibi önemli adımlarla yürüyüşüne devam etti.

SİNEMA KARİYERİ

1998'de Yahya Hayati Bey ve 1999'da Cumhuriyet filmleriyle sinemaya da atım atan Bingöl, Nuri Bilge Ceylan'ın Üç Maymunu'ndan O Şimdi Mahkum'a, Beyaz melek'ten 72. koğuş'a kadar birçok farklı kulvardaki sinema filmlerinde de oynadı. Ve dizi kariyeri de parladı. Zerda ile başlayan dizi serüveni, şu sıralar reyting rekortmeni Karagül ile devam ediyor.
Bingöl, Umuda Ezgi ile çıktığı yolda aslında müziğinden çok fazla taviz vermedi. Protest tarzla türkü arasında gidip geldi. Sinema ve dizi kariyeri ise hep sevilen ve tutulan yapımlarla sürdü. İşte bu kariyer ve geçmiş Bingöl'ü baş hedef haline getiriyor. Tepkilerin büyük çoğunluğu da üniversite yıllarında 'Örgütlemişler Baharı' şarkısını hepbir ağızdan söyleyenlerden geliyor.

TWITTER'DAN SERT YANIT

Bingöl, Twitter hesabından tepki gösterenlere uzun uzun şu yanıtı verdi bugün:

"Ülkenin ne kadar kutuplaştığı ortada. Beni hemen astınız. Kılıçdaroğlu Başbakan olsa sağcı bir sanatçının elini sıkamaz mi? Ülkede 3 tane cumhurbaşkanı adayı var. 3′ünün de çağırdığı davete giderim. 3′ünün de uzattığı ele el veririm. Sonuçta oy vereceğiz. Bu kadar basit kardeşler. Başka bir aday var da bizim mi haberimiz yok? Konuşup durmayın. Yazmayın da. İpotek altında mi iradem? Bu ülke kutuplaşmalardan çok çekti. Sizin yaşınız yetmez, bizim çektiklerimize. Kutuplaştıran sadece Başbakan değil. Herkes. Anladınız mı? Siz biz onlar bunlar şunlar. Hepimiz. Ne olacak sonu bunun?"