Yayla sezonu başladı, domatesin fiyatı arttı


Yayla sezonu başladı, domatesin fiyatı arttı

Yayla sezonu başladı, domatesin fiyatı arttı
Yaz sezonunun gelmesiyle sera üretiminin sona erdiği Antalya'da, yayla ürünleri piyasaya çıkmaya başladı. Mutfak ve salata masasının vazgeçilmezi domates, halde 1 ila 3.5 TL arasında işlem görüyor. Örtüaltı tarımın merkezi Antalya'da, yaz aylarının gelmesiyle sera üretimi de sona erdi.

Yaz sezonunun gelmesiyle sera üretiminin sona erdiği Antalya’da, yayla ürünleri piyasaya çıkmaya başladı. Mutfak ve salata masasının vazgeçilmezi domates, halde 1 ila 3.5 TL arasında işlem görüyor. Örtüaltı tarımın merkezi Antalya’da, yaz aylarının gelmesiyle sera üretimi de sona erdi. 


Temmuz, ağustos ve eylül aylarında piyasaya sunulan yayla ürünleri, önce Antalya Toptancı Hali’nde ardından semt pazarları ve marketlerde yerini almaya başladı. Yayla ve tarlalarda yetişen ilk ürünler talebin fazla olması nedeniyle piyasaya yüksek fiyatla girdi. Mutfakların ve salata masalarının vazgeçilmezi domatesin hal çıkış fiyatı 1 ile 3.5 TL arasında değişiyor. Antalya halinde kilo fiyatları salatalık 0.90, dolmalık biber 1.30, sivri biber 1.50, kuru soğan 0.70, patates 1.20, patlıcan 0.90, taze fasulye ise 2.50 TL’den işlem görüyor. Halde kapuzun kilosu 0.30 kuruştan işlem görürken, elma (golden- starking) 2.70, muz (yerli) 3.00, beyaz üzüm 2.50, kırmızı üzüm 2.70, kiraz 3.80, kayısı 4.00, erik ise 2.40 TL’den işlem görüyor.


"BAYRAMDAN SONRA FİYATLAR DÜŞER"
Yaz sezonuna girilmesiyle tarımın natürel hale geldiğini belirten Zebzeci Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Küçükoğlu, şöyle dedi:

"Kış ikliminin sert geçmesi nedeniyle geç de olsa yayla ürünleri gelmeye başladı. Korkuteli, Elmalı ve Isparta bölgesinden domatesle birlikte salatalık, patlıcan, biber ve kabak geliyor. İklimde olağanüstü bir değişiklik olmazsa ekim ayına kadar ürün gelmesini bekliyoruz. Talep fazla olduğu için fiyatlar yükselecektir, ancak Ramazan Bayramı’nın ardından düşüş yaşanır." 

TÜRKİYE ’NİN İHTİYACINI ANTALYA KARŞILIYOR
Türkiye’nin meyve ve sebze ihtiyacının yüzde 50’sini Antalya Hali’nin karşıladığını belirten Antalya Toptancı Halleri Müdürü Dilaver Demir ise yayla ürünlerinin bollaşmasıyla fiyatların da normale döneceğini açıkladı. Ürünün hal çıkış fiyatı ile büyükşehirlerdeki satış fiyatlarının yanlış karşılaştırıldığını savunan Demir, şöyle devam etti:

"Antalya’da 50 kuruşa verilen domates,  İstanbul ’da 1 TL’yi geçmez. Çeri domates Antalya’da 4 TL’dir. Antalya’daki 50 kuruşluk domatesi gösterip, ’İstanbul’da çeri domates 5 TL’den satılıyor’ demek yanlıştır. Domatesin 4- 5 çeşidi, biberin 5- 6 çeşidi var. Ürünün çeşidi ve kalitesi fiyatlandırmada çok önemlidir." 

Meyve fiyatlarının piyasa normallerinin altında olduğunu dile getiren Demir, "Karpuz, kavun, kayısı, erik gibi meyvelerin fiyatları son derece düşük seviyede. Ürünün artması fiyatların düşmesinde son derece etkili" dedi. (Akif ARICI/ ANTALYA, (DHA)-)