'Yazı yazma'nın sırrı çözüldü

Beyinde, sözü yazıya çeviren bölüm bulundu. Fransız araştırmacılar bu alan kapatılınca kişinin elini oynatabildiğini ancak yazı yazamadığını söylüyor

ANKARA - Beyinde, yazı yazmak için gerekli olan bölümü kesin olarak belirlendi. Beynin sözü yazıya dönüştüren küçük bölümünü belirlemeyi başaran Fransız araştırmacılar, bu bölümün bir soyut kodun (söz) somut koda dönüştürülmesinde bazı kasların hareket etmesini sağladığını açıkladı. 19. yüzyılda Avusturyalı araştırmacı Seigmund Exner’in yazının yazılmasına ilişkin beyindeki bölgeyi bulduğunu, ancak bu bölgenin sınırlarının belirlenemediğini ifade eden Jean-François Demonet ve ekibi, beynin bu bölümünü araştırmak üzere kolları sıvadı. Kötü huylu beyin tümörünü alırken beyindeki konuşmaya ilişkin bölüme dokunmamak için hastalarını uyandıran, bu sırada konuşmadaki rolünü anlamak için bir elektrot yardımıyla beyin korteksindeki kimi belirli bölgeleri ‘devre dışı bırakan’ beyin cerrahı Franck-Emmanuel Roux’dan da yardım aldı.  

Birkaç milimetrelik bir alan
Hastaların onayı alındıktan sonra araştırmacılar bu yöntemi kullanarak yalnızca konuşma değil yazı yazma becerisini de inceledi. Bilim insanları, birkaç milimetrekarelik alanın, ‘devre dışı bırakıldığında’, hastaların ellerini oynatabilse de tek bir harf bile yazamadığını gördü. Araştırmacılar, 12 sağlak ve 12 solağın beyninin MR’ını çekti. Bu araştırma ve önceki araştırmanın verileri birbirini tuttu. Bilim insanları, sağ eliyle yazı yazanlarda yazı yazma alanın, beyindeki konuşma ve yazı yazılan eli kontrol eden bölgenin de bulunduğu beynin sol bölümünde bulunduğunu açıkladı. Makale Le Nouvel Observateur dergisinde yayımlandı. (aa)