YEK'te erken kavga

Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu'nun, YÖK'e karşı önerdiği yükseköğretim eşgüdüm kurulu (YEK) çalışmaları ilk firesini verdi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu'nun, YÖK'e karşı önerdiği yükseköğretim eşgüdüm kurulu (YEK) çalışmaları ilk firesini verdi. Eğitim-Sen, Mumcu'nun, yükseköğretim yasa tasarısına şekil vermek üzere, eski rektörler, vakıf üniversiteleri ve sendika temsilcilerinden oluşturduğu
'Yükseköğretim Reformu Atölye Çalışması'ndan çekildi.
'Tartışmalar taslağa yansımıyor'
Eğitim-Sen temsilcisi Prof. Mustafa Altıntaş, ayrılma gerekçelerini şöyle anlattı: "Sürekli 'Fırsat eşitliği' diyorlar. Bununla imam-hatiplere özgürlük, türbana vize vermeye çalışıyorlar. Gruptakiler türbanı savunuyor.
Mumcu, kendi görüşleri doğrultusunda metinlere son şeklini veriyor. Tartışmaların hiçbiri taslağa yansımıyor. Mumcu oy çoğunluğuyla alınan kararları oybirliğiyle alınmış gibi açıklıyor.
Paralı eğitime karşı çıktık, ama Bakan bununla ilgili maddeyi taslakta geri çekmedi. Bu şekilde Mumcu'yla çalışmak imkânsız."
Mumcu'yu 'Amerikanvari üniversiteler yaratmaya çalışmakla' eleştiren Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer de, şunları söyledi: "Mumcu, tüzelkişi olarak katılmamızdan rahatsız olmuş, temsilcimizi bireysel katılımcı kabul etmiştir. Paralı eğitimden geri adım atmamıştır. Bakanı sorumluluğuyla baş başa bırakıyoruz. Eğitim katledilirken daha fazla seyirci kalamayız. Biz, ne YÖK ne de YEK arasına sıkışmak istemiyoruz."
Yönetimde sivillere yer yok
Mumcu'nun başkanlığındaki çalışma grubu ise taslaktaki, üniversite yönetim kurullarında 'sanayi ve ticaret odaları, il genel meclisi, il belediye meclisi temsilcileriyle en fazla vergi veren iki mükellefin yer alacağı'na ilişkin ifadeyi çıkararak yalnızca öğretim üyelerinin bulunmasını kararlaştırdı.