Yeliz Yeşilmen de oğlunu tuzlayacak

Yeliz Yeşilmen de oğlunu tuzlayacak
Yeliz Yeşilmen de oğlunu tuzlayacak
Geçtiğimiz günlerde bir Anadolu geleneği olan bebek tuzlama yüzünden bir bebeğin hayatını kaybetmesi üzerine doktorlar bu uygulamanın tehlikesine dikkat çekmişti.

Yenidoğan bebeğin eğer tuzlanırsa kokmayacağı inancı yüzünden birçok aile bebeğini tuzluyor. Ancak bir bebeğin geçtiğimiz günlerde bu nedenle hayatını kaybetmesinin ardından uzmanlar bunun çok tehlikeli olduğunu ve bebeklerin hipernatremi yani kanda tuz oranının yükselmesi nedeni ile ölebileceklerini belirtmişti.

İkinci kez anne olan ünlü yıldız Yeliz Yeşilmen ise doktorların zararlı bulduğu bu adeti uygulayacağını açıkladı.

Ali Uğur Akbaş’la olan evliliğinden doğan ikinci çocuğunu ağustos ayının son günlerinde kucağına alan oyuncu Yeliz Yeşilmen, 40’ı çıkan oğlu için okunacak olan duayı ve yapacağı tuzlama işlemini sosyal medya hesabından duyurdu.

Bebeklerin terinin kokmaması adına uygulanan ancak zararlı olduğu doktorlar tarafından defalarca belirtilen bu uygulamayı sosyal medya hesabından duyuran Yeliz Yeşilmen, takipçileri tarafından da eleştirildi. İşte Yeliz Yeşilmen’in o mesajı ve doktorların konuyla ilgili uyarısı: “ Bugün Allah’ın izniyle 40 günlük olduk.40 yıkaması ve duamız ve tuzlama işlemi yapılacak.”

UZMANLAR NE DİYOR?

Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nejat Narlı, Çukurova kentlerinde bazı ailelerin yeni doğan bebebekleri doğar doğmaz tuzladığını, bu yüzden bir çok bebeğin sıvı kaybından beyin kanaması geçirip öldüğünü söyledi.

Yeni anne adaylarını uyaran Prof. Dr. Nejat Narlı, bebeklerin çevreden duyulan bilgilerle değil, bir sağlık kuruluşundaki doktor tavsiyesi ile büyütülmesi gerektiğini vurguladı. Yeni doğan bebekleri genellikle aile büyüklerinin tavsiyesiyle tuzlandığını belirten Prof. Dr. Narlı şöyle dedi:

"Yeni doğan bebekler, aile büyükleri tarafından tuz veya zeytin yağı ile birlikte ovulupbanyo ettirilerek ağız, koltuk altı, kasık, dahil tüm vücuda sürülerek tuzlanmaktadır. Ne yazık ki ciltten emilen aşırı miktarda tuz, ciddi ve hayatı tehdit eden hipernatremi (kanda tuz oranının yükselmesi) ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle yaşamını yitiren bebekler bulunuyor. Bebeğinizi kesinlikle tuzlamayınız."