Yellowstone süpervolkanı tüm insanlığı yutabilir

Yellowstone süpervolkanı tüm insanlığı yutabilir
Yellowstone süpervolkanı tüm insanlığı yutabilir
ABD'de Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki yeraltı volkanının jeologların daha önceki tahminlerinden çok daha büyük olduğu ve Kuzey Amerika'daki ve belki de tüm gezegendeki insan, hayvan ve bitki yaşamını bitirebileceği öne sürüldü.

ABD 'de Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki yeraltı volkanının jeologların daha önceki tahminlerinden çok daha büyük olduğu ve Kuzey Amerika 'daki ve belki de tüm gezegendeki insan, hayvan ve bitki yaşamını bitirebileceği öne sürüldü.

Bilim kurgu filmlerini anımsatan uyarıya göre Yellowstone'un altındaki dev volkanın etkisinin sadece Kuzey Amerika'yla sınırlı kalmayabileceği aynı zamanda gezegendeki tüm hayatı da sona erdirebileceği belirtiliyor. İddianın kaynağı San Francisco'da yayımlanan bir çalışma.

Kuzey Amerika'daki etkili son yanardağ felaketi 640 bin yıl önce olmuş ve arkasından kıtada küresel soğuma başlamıştı. Bilim insanları bu bilgiler ışığında yeni bir patlamanın gezegendeki tüm canlı yaşamını yutabileceğinden endişe ediyor. Eldeki bilgiler daha önce bu büyüklükte bir volkanik alanın haritalanmadığını gösteriyor.

Jeologlar Yellowstone'da patlamanın ne zaman olabileceğini tahmini ediyor. Ancak ölçülen sismik aktivitelerin insanlık için erken bir uyarı verdiği düşünülüyor. Utah Üniversitesi'nden sismolog Robert B. Smith, yakında bir volkanik püskürme ya da hidrotermal patlama olacağına dair bir kanıt olmadığının altını çiziyor ve ekliyor "Dünyada yer altında bir çok dev volkan krateri patlamadan yüzüyor." Bazı bilim insanları Yellowstone'da her 700 bin yılda bir patlama olduğunu hatırlatarak uyarırken jeologlar ise Yellowstone'daki son patlamananın 1,3 milyon ila 2 milyon yıl arası bir dönemde gerçekleştiğini düşünüyor.

Tahmin edilenin iki katı büyüklüğünde bir magma odasına sahip ve 55 mil boyunca uzanan volkanın 200 ila 600 km3 lav içerdiği tahmin ediliyor. Kızgın lav içeren 20 kilometre genişliğinde bir mağaranın 20 km genişliğinde yaklaşık iki mil derinlikte olduğu belirtiliyor.