Yemek de yapıyor, yürüyüş de...

Yemek de yapıyor, yürüyüş de...
Yemek de yapıyor, yürüyüş de...

İspanya?daki fuarda mikser şeklindeki eliyle yemek yapan robot (solda) da vardı. Japonya caddeleriyse HAL adlı ?organ destekleyici? robot giysinin (sağda) tanıtımıyla şenlendi. FOTOĞRAF: AP,REUTERS

VALENCIA - Yemek pişireninden Michael Jackson şarkıları eşliğinde dans edenine, körlere rehberlik edeninden Alzheimer hastalarına zihin egzersizi yaptıranına çeşit çeşit robot İspanya’daki yılın en büyük teknoloji buluşmalarından birinde bir araya geldi. 58 cm. boyundaki Nao, Jackson’ın ‘Billie Jean’ şarkısıyla dans ederken bir yandan da mekanik erkek sesiyle heyecanlı olduğunu söylüyordu. Nao sesleri ve yüzleri tanıyor, e-mail’leri tarayıp internetten gazete okuyabiliyor, ayrıca Alzheimer hastalarının hafıza egzersizi yapmasına yardımcı oluyor. Firma robotu 2011 itibarıyla 3-5 bin avro arasında bir fiyata satışa çıkarmaya hazırlanıyor.
Etkinliğin bir diğer yıldızı yapay kürkle kaplı Paro adlı, yavru foka benzeyen robot. Gündüz aktif, gece uyuyor ve konuşulduğunda ya da dokunulduğunda uyanıyor. Japonya Ulusal İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün otizm ve unutkanlık sorunları olan insanlar için ürettiği Paro, Japonya ve birkaç Avrupa ülkesinde satılıyor.
İspanya’daki buluşmayla eşzamanlı olarak Tokyo caddelerinde de robotlar vardı. Japon Cyberdyne çalışanları ‘HAL’ (Hibrid organ destekleyici) adı verilen robot giysileri giyerek yürüyüş yaptı, karşıdan karşıya geçti, basamak çıktı. Tsukuba Üniversitesi’nden Prof. Yoşiyuki Sankai ve Cyberdyne’in ortaklaşa geliştirdiği robot giysileri engelli ya da yaşlı kimselere destek olmak amacıyla üretildi. (afp)