Yemek için fotoğraf şart değil!

Yemek yemek için bir yere gittiğinizde arkadaşınız yemeğe başlamadan önce her seferinde bir ritüel gibi fotoğrafını çekip Instagram’da paylaşıyor mu? Ya da siz bunu yapmaktan büyük zevk mi alıyorsunuz? Sosyal medya tutkularından olan, yemek fotoğrafı çekmek üzerine yapılan araştırma, bunu yaparken yemeğin tadını kaçırdığınızı ortaya çıkardı desek peki? Journal of Consumer Psychology son araştırmasında, bunun aslında yemeğin lezzetini düşüren bir aktivite olduğunu gösterdi.
Brigham Young Üniversitesi pazarlama bölümü profesörleri 232 kişiye yemek fotoğrafları gösterip bunları puanlamasını istedi. Katılımcıların yarısına tatlı yiyecekler, yarısına tuzlu yiyecekler gösterildi. Gruplardan birinden yerfıstığının tadına puan vermeleri ve fotoğrafını gördüğü yemeklerin görüntüsünden ne kadar haz aldıkları sorulurken, ikinci gruptan yerfıstığı yerken gördükleri yemek fotoğrafları arasından seçim yapmaları istenmiş. Sonuçta fazla fotoğraf görüldükçe yerfıstığından alınan zevk düştüğü gibi, fazla fotoğraf görmek seçim yapmayı güçleştiriyor.
Tatlı fotoğrafları eşliğinde yerfıstığı yiyen katılımcıların fıstığın tadını daha çok sevdikleri de çıkan sonuçlardan... Ekibin açıklamasına göre, yiyeceğiniz öğünün fotoğrafını görmemek onu daha lezzetli kılıyor çünkü aksi takdirde vücutta doygunluk hissi daha hızlı yayılıyor. Fotoğraf çektiğiniz için açlığınızı bastırmış olmuyorsunuz ama alacağınız haz azalıyor.