Yemek programlarının perde arkasında neler oluyor?

Yemek programlarının perde arkasında neler oluyor?
Yemek programlarının perde arkasında neler oluyor?
Evinizde, TV ekranının karşısında otururken ağzınızı sulandırdıkları, sizi de o enfes görünümlü yemekleri yapmaya teşvik ettiklerine şüphe yok. Peki televizyon programlarında tarif edilip, kamera önünde pişirilen o yemekler ne kadar gerçek? Ve hatta ne kadar yenilebilir? İşte yemek programlarından lezzet hileleri...

RADİKAL – “TV ekranlarında bir şef tarafından tarifi verilen ve kamera karşısında yapılırken gördüğünüz yemekleri aslında şefler değil, yemek stilistleri hazırlıyor.”,  “Biftekten duman çıkması için sigara dumanı kullanılıyor.”, “Yapılan çoğu yemek tam pişmemiş ve spreyle parlatılmış oluyor.”
Bunlar, üyelik sistemiyle çalışan sosyal haber sitesi Reddit’e yazılan bir dizi ‘yemek programı itirafı’… Konuyu gündeme getiren, ABD ’de yemek tarifleri veren TV programlarında görev almış bir grup televizyon çalışanı oldu. En çok dikkat çekenler yorumlardan biri, yemek bölümlerinin de olduğu günlük talk şovlarda binlerce bölüm çalıştığını iddia eden ‘Iroypaisley’ adlı kullanıcının yazdıkları: “Yapılan çoğu yemek ya spreyle parlatılmış ve çiğ tavuk gibi yenilemeyecek durumdaki yemekler oluyor. Şeflerin yemeklerin yapımına ve tarifine çok az katkısı var, yemekleri asıl pişirenler yemek stilistleri.”

TOM CRUISE TARİF VERDİ AMA...
'Iroypaisley' iddialarına şöyle devam ediyor: “Şeflerin çoğu ne pişireceklerini ve söz konusu yemeğin tarifini çekime geldiği ana kadar bilmiyor. Çekimden iki saat önce stüdyoya bir yemek stilisti geliyor. Çekimden bir gün önce, güzel gözükecek yemekler hazırlayan stilist, şefe ortaya çıkan yemeği gösterip, yemeğin yapımında kullanılan malzemelerin listesini veriyor. Öte yandan birkaç ünlü şef tek başlarına gelip yemeği mükemmel bir şekilde yapıyor.”
ABD’li televizyon yıldızı Oprah Winfrey’ın şovunda çalıştığını söyleyen, ‘Astrochef12’ adlı bir başka kullanıcı Tom Cruise’un, anneannesinin spagettisini yapmak için konuk olduğu bölümde tarifi karıştırdığı günü dün gibi hatırlıyor: “Asistanı tarafından e-mail ile gönderilen tarifin yanlış olduğunu gördüm. Tarifte çırpılmış yumurtaların; zeytinyağı, bacon ve ançuez karışımına döküp çırpıldıktan sonra makarnaya katılacağı yazıyordu. Genelde yumurtalar, makarnayla diğer sos karıştırıldıktan sonra eklenir, diğer türlü omlet yapmış olursunuz. Tarifi seyirciler için uygularken bana verildiği gibi yanlış haliyle mi yoksa doğrusunu mu yapacağım konusunda bir ikilem yaşadım ama sonra içimdeki popülist kazandı. Tom Cruise yumurtaları karışıma döktüğünde ‘Böyle olmaması gerek’ dedi. Oprah benim yaptığım spagettiyi çıkardığında da Cruise, ‘Evet, böyle gözükmesi gerekiyor’ dedi.”

BİFTEĞE SİGARAYLA DUMAN EFEKTİ
'amalgam_reynolds' adlı kullanıcı ise bir reklam için biftek pişirilirken, sürece sigarann nasıl dahil olduğunu anlatıyor: “Çekim için garsonun, üstünden dumanlar çıkan bir bifteği taşıyarak gelmesi gerekiyordu ama bifteği ne kadar ısıtırlarsa ısıtsınlar istedikleri dumanı çıkaramıyorlardı. Onlar da 15 kişiyi toplayarak yemeğin üstüne sigara dumanı üfletip istedikleri görüntüyü elde ettiler.”
DOMATESLERİN SUYU AKMASIN DİYE...
Ailesinin prodüksiyon şirketi olan 'Danideahl' adlı kullanıcı ise “Sette bozulmasın diye ekmeğin balmumuna batırıldığını, domateslerin kesilirken suyu akmaması için içinin jelatinle doldurulduğunu ve kaseyi doldurmak için binlerce mısır gevreği parçasının içinden en mükemmel şekilde olanların seçildiğini gördüm” diyor. (The Daily Mail)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Mısır

  ,

  Tom Cruise

  ,

  haber

  ,

  Yemek

  ,

  Reklam

  ,

  Ünlü

  ,

  Mail

  ,

  İddia

  ,

  Sigara

  ,

  dizi

  ,

  sosyal