'Yemek yarışmalarının Oscarı'na dahil olduk

'Yemek yarışmalarının Oscarı'na dahil olduk
'Yemek yarışmalarının Oscarı'na dahil olduk

Gürcan Gülmez yarışma sonrası kupasıyla poz verdi.

Türk Mutfağını gastronomi dünyasının birinci ligine taşıyacak Bocuse d'Or Yarışmasına bu yıldan itibaren dâhil oluyoruz. Stockholm'de yapılacak Avrupa finalinde Gürcan Gülmez Türk Mutfağını temsil edecek.
Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

Efsanevi Fransız Şef Paul Bocuse’un başlattığı ve 1987 yılından beri onun adına yapılan Bocuse d’Or, Dünyanın en ünlü yemek yarışmalarından biri kabul edilir. Türkiye de artık bir spor etkinliği gibi kuralları olan Bocuse d’Or’un bir parçası. Yarışmanın Türkiye Finali 9 Mart’ta yapıldı.
Yarışmanın galibi Four Seasons Bosphorus’un ‘sous chef’ olarak çalışan Gürcan Gülmez. Gülmez, Türk Mutfağı’nın yurt dışında tanınmasına büyük katkısı olacak bu yarışmaya ilk giden şef olarak her zaman ayrı bir yere sahip olacak. Mayıs 2014’de İsveç’in başkentinde Avrupa Finali için yarışacak olan şefi zorlu bir süreç bekliyor.

Çok önemli bir yarışmanın galibi oldunuz, ne hissediyorsunuz? Bu yarışmanın birincisi olmak çok gurur verici. Türkiye’de düzenlenen ilk Bocuse d’OR yarışmasını kazanmış olmam da beni ayrıca mutlu ediyor.

Final için nasıl hazırlandınız? Nasıl bir süreçti? Restoranın mutfağında çalışmaya devam etmiş miydiniz?Finale hazırlanmam için önümde çok uzun bir süre yoktu. İlk önce elemeler oldu. Dokuz kişiden dördü finallerde yarışmaya hak kazandı. Asıl hazırlanma süreci bundan sonra başladı. Yapacağımız ana ürünler belliydi, sadece garnitürler ve sosları kendimiz belirledik. Tabii bu süreçte hem ana ürünleri hem de garnitürleri defalarca deneyerek beğenmediklerimizi eleyerek birçok şeyin üstünden defalarca geçerek yarışmada yapacaklarımıza karar verdik, bu dönem içerisinde asıl görevime de devam ettim, yorucu ama zevkli bir süreçti.

Yurt dışındaki yarışmayı bilen bazı şefler sunumların Avrupa ülkelerinden yapılan yarışmalar kadar iyi olmadığını söyledi, sizin görüşünüz nedir?Bocuse d’Or yarışmasının ilk defa Türkiye’de düzenlenmiş olması sebebiyle bir takım belirsizlikler yaşandı. Yarışma sonrasında jürideki Türk ve yabancı şeflerle konuştuğumda yaptıklarımı çok başarılı bulduklarını hatta bu sunum ve lezzetlerle kesinlikle Stockholm ve Lyon da başarılı olabileceğimi söylediler.

Bundan sonra nasıl bir program var. İsveç için nasıl hazırlanacaksınız?İsveç için önümde 14 ay gibi yeterli bir zaman var. Bocuse d’Or Türkiye temsilcileriyle birlikte toplanıp bir program belirleyeceğiz. Bunların içinde Türkiye ve yurt dışında çeşitli eğitimlerle birlikte doğru ve bizi en iyi şekilde temsil edebilecek en iyi ürünleri bulabilmek için çalışmalarımız olacak. Tüm bu detaylara karar verdikten sonra çalışmalarımıza başlayacağız ve bu tabii ki bir takım çalışması olacak, hepimize çok iş düşüyor.

Beş buçuk saat kadar bir süreniz vardı. Zamana karşı yarışmak zor mu? Süre yetiyor mu?Planlı ve programlı çalıştıktan sonra zamana karşı yarışmak zor gelmiyor. Süre sorun olmadı.
Türk aşçıların eksikliği neler, batı ülkelerindeki rakiplerinizle karşılaştırdığınızda, bu konuda düşündünüz mü hiç?
Türk aşçılarının kesinlikle başarılı olduğunu düşünüyorum. Bizim için asıl eksiklik hammadde kaynaklı, mesela Avrupa’da bir şef patatesin 10-15 çeşidini kullanabiliyorken biz de 2-3 çeşit var bu örnek bütün ürünlerde geçerli hemen hemen.
ve ülkemize şans veriyor musunuz ilk katılacağımız Avrupa Finalinde?
Öncelikle kendime güveniyorum. Hedefimiz Stockholm’de başarılı olmak bunun için çok çalışacağız. Kendi şansımızı kedimizin yaratacağına inanıyorum.

GÜRCAN GÜLMEZ KİMDİR?

1997′de Mengen aşçılık meslek lisesi bitirdikten sonra iki senelik İzzet Baysal üniversitesi aşçılık yüksek okulunu bitirdi. 2002 de askerlik görevini tamamlayıp profesyonel aşçılık hayatına atıldı. Çeşitli otel ve restoranlarda görev alıktan sonra buradaki deneyimleri sayesinde 2005 yılında Four Seasons Hotel Sultanahmet de mutfakta çalışmaya başladı. Halen görevine burada ‘sous-chef’ olarak devam ediyor. 2006 yılında genç şefler yarışması olan uluslararası Chefs Rôtisseurs yarışmasını kazanarak ülkesini Avustralya’da temsil etti.