Yemen'in ilk kadın rapçisi: Her gün ölüm tehdidi alıyorum

Yemen'in ilk kadın rapçisi: Her gün ölüm tehdidi alıyorum
Yemen'in ilk kadın rapçisi: Her gün ölüm tehdidi alıyorum
22 yaşındaki Armani Yahya, rap söylediği için her gün ölüm tehditleri aldığını söyledi. Yahya şarkılarında çocuk yaşta evlilikleri, kadın hakları ile cinsel taciz ve istismar konularını işliyor.

İngiltere'nin Liverpool şehrinde 1998'den beri düzenlenen "Liverpool Arap Sanatları Festivali"nin bu yılki konukları arasında ilginç bir isim bulunuyor.

Yemen'in ilk kadın rap şarkıcısı 22 yaşındaki Amani Yahya şarkılarında, Arap dünyasında yaşanan çocuk yaşta evlilikler, kadın hakları ile cinsel taciz ve istismar konularına yer veriyor.

Fransız ve Amerikan büyükelçiliklerinde kendisiyle birlikte sahne alan kadın gitaristiyle büyük dikkat çeken Yahya'yı BBC film yapmış, böylelikle Yahya popüleritisini adeta dünya çapında arttırmıştı.

Festival'de kameraların karşısına geçen genç müzisyen, sık sık kimliği belirsiz kişilerden telefonlar aldığını ve kendisini ölümle tehdit ettiklerini açıkladı.

Yahya, "Hemen hemen her gün aranıp ölümle tehdit ediliyorum bana benden utandıklarını ve şarkı söylemeyi derhal kesmem gerektiğini söylüyorlar" dedi.