'Yeni arkadaşlar kazanmak gibidir sinema perdesi'

'Yeni arkadaşlar kazanmak gibidir sinema perdesi'
'Yeni arkadaşlar kazanmak gibidir sinema perdesi'

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, şenliğe katılan çocuklarla...

2008'den beri düzenlenen Ülker Çocuk Sinema Şenliği, 63 şehre ulaştı. Şenlik kapsamında bir gün boyunca tüm seanslar çocuklara ücretsiz...

2008 yılında 33 şehirle yola çıkan ve her yıl 23 Nisan haftasında çocuklarla buluşan Ülker Çocuk Sinema Şenliği, bu yıl 63 şehre ulaştı. Denizli’den Van’a, Giresun’dan Muş’a Türkiye ’nin yüzde 77’sine ulaşan şenlik kapsamında bir gün boyunca tüm seanslarda çocuklar ‘Cesur Balık 2’ filmini ücretsiz izledi. Türkiye çapındaki en yaygın çocuk etkinliği olma özelliğine sahip Ülker Çocuk Sinema Şenliği, böylece altı yılda 750 bini çocuk olmak üzere 912 bin kişiyi sinema ile buluşturmuş oldu. Şenliğin 2015 yılı hedefi ise 1 milyon çocuğu sinema ile buluşturmak.
Yıldız Holding şirketleri çalışanlarının da içinde bulunduğu 650 kişilik bir ekip tarafından hayata geçirilen şenliğin bir diğer önemli noktası da bu yıl ilk defa sinema salonuna kavuşan Ağrı ile birlikte Kars ve Amasya’nın da programa dahil olması... Şenlik kapsamında ayrıca Kars’taki çocukların mutluluğuna ortak olmak için çok özel bir eğlence düzenlendi. Çocuklar film seyretme keyfinin üstüne çıkışta Ülker hediye paketlerini aldı ve kaydıraktan resim atölyesine, yüz boyamadan baloncu ve uçurtma atölyesine kadar çeşitli etkinliklerde eğlenceli vakit geçirdi...

Çocuklara güzel anılar...

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, kendilerinin de çocuklardan daha az heyecanlı olmadıklarını söylüyor. Sinemanın çocukların taze zihinlerinin besini olduğunu söyleyen Şeker, “O besinle gelişir, ileriye dönük hayaller kurar, yaratıcı düşünmeyi öğrenirler. Üstelik Anadolu’daki çocuklar için çok değerli hatıralar da taşır bu etkinlikler. Yeni arkadaşlar edinmek, dost kazanmak gibidir sinema perdesi. Eğlencedir de aynı zamanda, yepyeni bir dünyanın kapıları ardına kadar açılır önlerine…” diyor.
Zuhal Şeker, şenliğin çıkış noktasını ise şöyle anlatıyor: “Sinemanın çocuklar üzerindeki pozitif etkisinin yanı sıra bizim için önemli bir neden daha vardı bu projeye başlamak için… O da, Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklara aynı mutluluğu aynı anda yaşatma imkânı… Çünkü Ülker de Türkiye’nin her köşesine ulaşan bir marka. O nedenle biz de sosyal sorumluluk projelerimizi oluştururken bir şehirde ya da bölgede etkinlik yapmak yerine Türkiye’nin her köşesine ulaşmaya çalışıyoruz. Bu şenlik sayesinde bugün aynı anda 63 ilde yüz binlerce çocuğun hafızasında güzel anılar bırakıyoruz.”
Çocuk filmlerine olan ilginin artmasına ve çocukların daha fazla sinema ile buluşmasına Ülker Çocuk Sinema Şenliği’nin de katkı sağlıyor olmasının kendilerini yüreklendirdiğini de vurgulayan Şeker, şenliği organize etmeye başladıkları 2008’de çocuk filmleri seyirci sayısının 3.2 milyonla toplam seyirci içinde yüzde 9 pay aldığını; bugün ise çocuk filmleri seyircisinin 6.1 milyonu bularak, çocuk filmleri seyircisinin de toplam içinden yüzde 14 pay aldığını anlatıyor.
Şenlik dönemlerinde özellikle Anadolu’da sinemaya gidenlerin oranında önemli artışlar sağlandığının; bu artışın Anadolu’dan gelmesinin daha da sevindirici olduğunun altını çizen Zuhal Şeker, “Bu projeye başlamadan önce Anadolu’da sinemaya gidenlerin oranı yüzde 33 civarındaydı. Beş yılın sonunda şenliğin de katkılarıyla bu oran yüzde 45’lere çıktı. Bu da seyirci sayısında yüzde 30’un üzerinde bir artış demektir. Bugüne kadar 750 bin çocuk ve 162 bin anne-baba olmak üzere 912 bin kalp kazandık. Bu bizim için gerçek bir hediye… Hedefimiz 2015’te 1 milyon çocuğun hafızasında mutlu anılar bırakmak. Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin bizi etkinlik yönetimi kategorisinde Altın Pusula’ya layık görmesi de ayrıca mutlu etti” diyor.

63 ŞEHİRDE ÇOCUKLARA ÖZEL...

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara , Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bilecik, Bingöl, Bolu, Bursa, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, İstanbul , İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kars, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van, Yalova, Zonguldak ve Kıbrıs.

159 SALONDA ÜÇRETSİZ GÖSTERİM

Projeye tüm Yıldız Holding çalışanları katkı sunuyor. 63 şehirde gerçekleşen organizasyon her yıl satış ekiplerinden 500 kişilik gruplarla yapılıyor. Satış şirketleri, distribütörleri ve bayiler de projeye fiili olarak destek veriyor.
Bu yıl 63 ilde 159 sinema salonunda ücretsiz gösterim yapıldı.
Çocuklara 145 bin hediye kutusu dağıtıldı.
Bu yıl Kars, Ağrı, Amasya projeye ilk defa dahil olan şehirlerden.
Yıl içinde talep eden okullarda ücretsiz gösterimler sürecek.
Sinema çıkışında her çocuğa içinde Ülker ürünlerinin bulunduğu kutular hediye ediyoruz. 6 yılda 750 binin üzerinde hediye kutusunda 4 milyon adede yakın ürün dağıttık. 150 tonu aşkın süt dağıtımı gerçekleştirildi.