Yeni başlayanlara Twitter

Yeni başlayanlara Twitter
Yeni başlayanlara Twitter
Taksim'de yanan ateş pek çok dinamiği değiştirdi. Sosyal medya kıymete bindi, pek çok kişi Twitter'a ilk kez girdi. Her ne kadar bazıları, kullanıcı sayısında görülen artışı dış mihraklara bağlasa da istatistikler bu değişimin normal olduğunu söylüyor.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

‘Gezi Parkı Direnişi’ ile ilgili yeterli bilgileri ana akım medyadan alamayan binlerce kişi, soluğu Twitter’ın ana sayfasında aldı, twit sayısı iki elin parmaklarını bulmayan yumurta kafalı profiller de çoğaldı. Genç kuşağı sokaklara döken bu direniş, anne-babaları da bilgisayarın başına oturttu. Başta çocuklarının durumunu, sokakların halini yakından öğrenmek isteyen binlerce ebeveyn, artık Twitter’ın yeni üyesi... Pek çoğu vaziyeti kavramıştır elbet, ancak acemilere ne yapmalı, ne yapmamalı bir hatırlatalım istedik...

1- Evvela profil fotoğrafınızdaki o yumurtayı değiştirin. Sahte hesaplardan farkınız olduğunuz anlaşılsın. Ama  –özellikle babalar- lütfen kravatlı vesikalık fotoğrafınızı koymayın.

2- İlk olarak sanatçıları, politikacıları, gazeteleri, belki de internet fenomeni dediğimiz hesapları takip edebilirsiniz. E çocuğunuzu da tabii… Ama ona da biraz mahremiyet alanı bıraksanız mı acaba?

3- Twitter’la ilgili en basit terimleri anlatalım. Mention’laşmak bahsetmek, RT etmek paylaşmak, block’lamak engellemek, spam’lemek ise hesabı şikayet etmek demektir. Bunlar lazım olacak, unutmayın.

4- “Takip etmediğim insanların twit’leri de geliyor ekranıma” gibi şikayetlerinizi duyuyoruz, anlatalım. Takip ettiğiniz isimlerin twit’leri ve RT’leri de anasayfanıza düşecektir.

5- En nihayetinde Twitter bir arkadaşlık sitesi değildir. O yüzden “Bilmediğim insanlar neden beni takip ediyor” serzenişleri yersiz. Siz de tanımadığınız, yazdıklarını beğendiğiniz insanları takip edebilirsiniz.

6- Takipçi zamanla kazanılır. İyi analizler, espriler, neşeli fotoğraflar, aforizmalar RT, çok paylaşım da takipçi getirir. Ancak bilmenizi istiyoruz, “Suskunluğum asaletimdendir” aforizmalarını çoktan geçtik.

7- Ünlü bir simanın adına açılan bir hesap büyük ihtimal sahtedir. Profilinde sırf Kıvanç Tatlıtuğ’un fotoğrafı var diye doğruluğundan emin olmadığınız twit’leri hunharca RT etmekten kaçının.

8- Eğer Twitter’a giriş amacınız haber almak/vermek ise doğruluk, teyit ve zaman gibi kurallara önem verin. Gerçek olduğundan şüphe duyduğunuz mesajları ve bilgileri Google’layarak doğrulayın. Ha bir de üzerinden üç gün geçtikten sonra paylaştığınız ‘ Beşiktaş ’ta polis müdahalesi!!!’ twit’i, sadece bu garip ‘süreci’ baltalar.

9- “Hll spr dvm”, “inş cnm ya”, “nyse sn mşglsn glb ii gclr” gibi kalıpları, caps dediğimiz çeşitli fotoğraf montelerini yadırgamayın, kültür şoku yaşamayın. Zamanla alışırsınız…

10- Son olarak sakın ola ‘Belieber’lara ve ‘Directioner’lara, bir de Melih Gökçek’e bulaşmayın.PEKİ YA İSTATİSTİKLER NE DİYOR?

%70 Twit sayısındaki artış

Protestolar öncesinde günde atılan ortalama twit sayısı 8 milyon civarında iken, halkın sokağa döküldüğü 31 Mayıs ile 11 Haziran arasındaki günlük ortalama twit sayısı tam 13.5 milyona yükseldi.

%4 Mobil paylaşımdaki düşüş

Son iki haftada Türkçe paylaşımların kaynağında değişiklikler yaşandı. Paylaşımların yüzde 43’ü web üzerinden yapılırken, yüzde 57’si de mobilden yapıldı. Belirli merkezlerde görülen bağlantı sorunları nedeniyle mobil paylaşımlarda yüzde 4’lük bir düşüş görüldü.

%6 Kullanıcı sayısındaki artış

Mayıs ayı itibariyle Twitter’da Türkçe paylaşım yapan 11 milyon kullanıcı bulunuyor. Aralık ayından bu yana Twitter’a aylık 400 bin yeni kullanıcının katıldığı belirtilirken, 31 Mayıs – 12 Haziran dilimi arasında bu artış yüzde 6’lık bir orana tekabül ediyor.

8 milyon #direngeziparkı hashtag’iyle atılan twit

30 Mayıs - 12 Haziran tarihleri arasında #direngeziparkı hashtag’iyle 8 milyon twit atılırken, #occupygezi hashtag’iyle 3.8 milyon, #direnankara hashtag’iyle ise 2.2 milyon twit atıldı. Direnişle ilgili bütün hashtag’lerde 20 milyondan fazla twit yer aldı.

Memet Ali Alabora #direngeziparkı’nın en etkili kullanıcısı

Veriler, direniş günlerinde twit’leri en çok paylaşılan kullanıcının Memet Ali Alabora olduğunu ortaya koyuyor. Alabora’yı Red Hack, Okan Bayülgen, 12 Numara, Argostroloji ve Bilio_Muydunuz hesapları takip ediyor.

İstanbul : Direnişin merkezi

Direniş ile ilgili en fazla twit İstanbul’da, Kadıköy ve Beşiktaş ilçelerinden atıldı. İstanbul’u sırasıyla Ankara , İzmir ve Adana takip etti. Eylemlerle ilgili yurtdışından en fazla twit ise İngiltere, Almanya ve ABD’den geldi.