Yeni dönemin başlangıcı

Yeni dönemin başlangıcı
Yeni dönemin başlangıcı
Trip-hop'ın sınırlayamadığı Tricky, uzun süren hayal kırıklığının ardından nihayet defalarca dinlenebilecek ikna edicilikte bir albümle karşımızda.
Haber: SEDA NİĞBOLU - seda.nigbolu@radikal.com.tr / Arşivi

Devinimi asla sonlanmayan Massive Attack ya da bugün artık krautrock etkisine kucak açan Portishead... Zamanında trip-hop’ın kurucusu olarak anılan ekiplerin her birinin bugün bulundukları yere bakınca aslında başından bu yana bir türün tekelinden ne kadar bağımsız oldukları iyice görünürlük kazanıyor.
‘Maxinquaye’ efsanesi ve Massive Attack’in ilk dönemindeki rolünden dolayı hep bu akımla birlikte anılan Tricky aslen başından bu yana trip-hop’ın sınırlı işitsel dağarcığından taşan öngörülemez ve tehditkâr sularda yüzüyordu ve biraz da bu yüzden hep radyo-TV çemberinin bir adım dışında gizemli bir figür olarak kaldı. Birlikte anıldığı akımın melankolik yumuşaklığını reddederek uyumsuz seslere, sert söylemlere ve hırıltılı vokallere yer açtı. Steve McQueen’in ona adadığı ‘Tricky Girls’ videosunda babasız büyümek hakkında ‘spoken word’ tarzı vokalini icra ederken geçtiği trans hali ve onu sonlandıran farkındalığı, bedensel ve politik olanın birlikteliği istisnai kariyerini ve bugün hâlâ zamansız olan albümleri şekillendirdi.
‘PJ Harvey’li ‘Broken Homes’un soğuk blues’undan ‘Black Steel’in metalik seslerine çok fazla ayrıksı an barındıran 90’lar albümlerinin sonrasında yüzünü pop ve rock’a döndükçe şahsi ve muhalif olan her şeyden sıyrılmaya başladı Tricky. Şimdi uzun süren hayal kırıklığının ardından nihayet defalarca kez dinlenebilecek ikna edicilikte bir albümle karşımızda. Erken döneminin huzursuz edici tonu, uyku-uyanıklık arasındaki tehditkâr atmosferi yerine temiz, sağlam ve üzerine çok düşünülmüş parçalar var. Fısıltılı vokalleri de her zamankinden geri planda ve yerlerini tamamen Francesto Belmont, Nneka, Fifi Rong gibi kadın vokalistlerin egemenliğine bırakmış durumda. Hiçbiri Martina Topley-Bird ile olan ateşi yeniden tutuşturmuyor, ama hepsi yerli yerinde ve kimi anıları canlandırıyor. Patti Smith’e selam gönderen ‘Somebody’s Sins’ ile başlayan 15 parçalık albüm pop-deneysel, eski-yeni ikilikleri arasında gezinirken en duygusal ya da aydınlık anında bile soğukluğunu ve mesafesini koruyor ve özlediğimiz Tricky’ye en sadık yanı da bu. Son parçalarda hava giderek kararırken o tanıdık Tricky kasvetinin büründüğü steril form yeni ve halen heyecan verici bir dönemin kapılarını aralıyor.


  ETİKETLER:

  Uyku

  ,

  Rock

  ,

  Bugün

  ,

  Kadın

  ,

  Hava

  ,

  radyo

  ,

  politik

  ,

  Selam