Yeni göktaşı

Yeni göktaşı
Yeni göktaşı
Beş yıl aradan sonra albüm çıkartan Paolo Nutini'nin vokalinde Marley'den Prince'e, Otis Redding'den Rod Stewart'a hatta Joe Cocker'a sayısız ismin yansımalarını hissetmeniz mümkün.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Uzun zaman önce dünyaya bir göktaşı düştü! Giderek monotonlaşan popüler müzik coğrafyasında adeta bir bomba gibi patlayan ‘Introducing the Hardline According to...’ albümünün sahibi, şimdilerde manasızca Sananda Maitreya adıyla takılan ve artık kimselerin umurunda olmayan Terence Trent D’Arby’ydi. Umutlu bir doğuş ve hazin bir sönüş öyküsü... 95 tarihli ‘Vibrator’la yollarımızın ayrıldığı Terence’in boşluğunu yaklaşık 20 sene sonra İtalyan asıllı bir İskoçun dolduruyor olması gerçekten ilginç.
19 yaşındayken yayımladığı ilk albümü ‘These Streets’ ile Atlantic Records’ın yeni prensi oluveren Paolo, beş platin plağı yüklenip evine götürürken bu albümle tam 196 hafta boyunca listelerde kalmayı başarmıştı. Haliyle üç yıl sonra gelen ‘Sunny Side Up’ın mevzuya zirveden girmesi; Nutini’nin Ivor Novello, Brit, Meteor ve Q ödüllerinde boy göstermesi de kaçınılmazdı. Sonrasında ise beş yıl süren gergin bir sessizlik... Yoksa ikinci Terence vakası mı olacak diye endişelenmeye başladığımızda karşımıza çıkan ‘Caustic Love’ ise durumun tam aksi olduğunun somut bir ispatı.
Paolo Nutini’nin vokaline biraz yoğunlaştığınızda Bob Marley’den Prince’e, Otis Redding’den Rod Stewart’a hatta Joe Cocker’a sayısız ismin yansımalarını hissetmeniz mümkün. Kariyerinin en önemli halkası olarak kabul etmemiz gereken ‘Caustic Love’da Nutini tüm bu referansları saklı tutuyor ancak gelecekte bu isimlerle birlikte anılacağının sinyallerini de veriyor. The Independent, The Observer ve The Guardian gibi yayınların eleştirmenlerini fena halde baştan çıkarmayı başaran Caustic Love, ‘soul, pop, R&B, rock, folk’ gibi türlerle sınırlandırılamayacak ‘türler ötesi’ bir yapım. Açılışı da yapan ilk single ‘Scream (Funk My Life Up)’ başta olmak üzere, ‘One Day’, ‘Iron Sky’, ‘Cherry Blossom’ ve Janelle Monáe soslu ‘Fashion’ gibi sayısız hit potansiyeli barındıran bu albüm, adeta kendi kendinin ‘soundtrack’i gibi. Dinlerken gözlerinizi kapatırsanız ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.


  ETİKETLER:

  Guardian

  ,

  Rock

  ,

  Popüler

  ,

  Müzik

  ,

  bomba

  ,

  zaman