Yeni Hürrem kim olacak?

Yeni Hürrem kim olacak?
Yeni Hürrem kim olacak?
Meryem Uzerli tükendi ve sarayı terk etti. Peki şimdi ne olacak? Radikal olarak Hürrem adaylarımızı hazırladık. Uzerli'nin yerini doldurmak kolay olmasa da işte önerilerimiz...

Hürrem tükendi. Üç sezondur Hürrem Sultan kılığında ortalığı kasıp kavuran Meryem Uzerli, ‘tükenmişlik sendromundan’ mustarip bir halde Almanya’da bir klinikte ‘normale’ dönmeye çalışmakta. Görülen o ki paraya, pula, şöhrete, ricalara, emirlere falan sırtını kesin bir şekilde dönmüş; dün Kelebek’ten Cengiz Semercioğlu’na konuşan sevgilisi Can Ateş’in söylediklerine bakılırsa kararı kesin. Dönmeyecek. Keza yapımcı Timur Savcı da ipleri kesmiş çoktan. Türkiye ’deki dizi sektörünün hali, bir türlü atılamayan somut çözüm adımları malumumuz; bitmek bilmeyen çalışma saatleri, set kazaları, tükenmeler falan artık şaşırtmıyor bile. Meryem Uzerli’nin gerçekten sert koşullardan illallah ettiği mi yoksa parayı mı mesele ettiği de ayrı mevzu.

Uzerli’nin bu cesur çıkışı sektörü, umarız sektör temsilcilerini azıcık silkeler deyip seyirci adına soralım: Şimdi ne olacak? ‘Muhteşem Yüzyıl’ın yapımcısı, TIMS Productions’ın patronu Timur Savcı dizi ekibine “Artık Meryem yok” açıklaması yapmış bile. Dizinin Hürrem Sultan’ı birkaç yaş ileri atarak mı yoksa aynı zaman diliminde kalarak mı devam edeceği ise henüz bir muamma. Şurası kesin: Her halükârda yeni sezon yeni Hürrem’le açılacak. Radikal Hayat ekibi olarak kafa kafaya verdik, düşündük taşındık, dizinin müptelalarının hatırına, Timur Savcı’ya bir güzellik yapalım dedik. İki ayrı senaryo için de beşer isimden oluşan birer Hürrem listesi hazırladık. Timur Bey, buradan buyurun...

KALDIĞI YERDEN DEVAM EDERSE...

Nurgül Yeşilçay: Emek Sineması’nda nasıl ‘delikanlı’ konuştuğunu gördük. İstediği zaman eli maşalı oluyor, istediği zaman Eğreti Gelin’deki gibi işveli cilveli. Türk sinemasının ‘sultanı’ olmadı ama Kanuni’nin ‘sultan’ı olmak için ideal! Radikal ekibi olarak en kuvvetli adayımız odur, duyun bu sesi Timur Bey!

Gülçin Şantırcıoğlu: Her şeyden önce renk benzerliğinden kazanıyor. Saçı, teni Meryem Uzerli’yi fazla fazla andıran tonlarda. ‘Elveda Rumeli’de ailenin güçlü kızı rolünde ekrana geldiğinden beri böylesi cevval rolleri kendine nasıl yakıştırdığını da önceden biliyoruz. Hürrem niye bu ‘cevvallerin’ arasında olmasın!

Gökçe Bahadır: Hayatımıza esas girdiği dizi ‘Yaprak Dökümü’nde azıcık silik bir karakterdi kabul. Ama ‘Kayıp Şehir’de seks işçisi Aysel olarak hepimizin başını döndürdü. Mahallede eli belinde, o uzun dalgalı saçlarını savurarak her belaya karşı dimdik durmayı başarmış bir kere, sarayda dönecek entrikalarla mı baş edemeyecek!

Sanem Çelik: Entrikacı ve fettan kadın rolünün hakkını ‘Kara Melek’teki oyunculuğuyla yıllar yıllar önce vermişti zaten. Bir sonraki uzun soluklu işi ‘Aliye’de de şimdinin Kanuni’si Halit Ergenç ile karı-koca olarak ekrandalardı, ten uyumsuzluğu sorunu falan da olmaz. Ne zamandır ortalarda da görülmüyordu, neden olmasın?

Kate Winslet: Tamam biraz uçtuk! Ama suç bizde değil, sene içinde “Brad Pitt’e ‘Muhteşem Yüzyıl’ için teklif götürülecekmiş” söylentisi çıkaranlarda... Zira söz konusu söylentiden hareket ettik, Kanuni-Hürrem aşkının uluslararası sulara açılma ihtimalini hesaba kattık ve en uygun aday olarak Kate Winslet belirdi. Malum, hem duruşu duruş hem de tüm entrikaları tereyağından kıl çeker gibi halledecek hınzır hallerinin zaten ötesinden beri hayranıyız.

HÜRREM'İN İLERİ YAŞLARI İÇİN...

Hülya Avşar: Egoysa ego, hırssa hırs, cazibeyse cazibe. Cannes’da 16 milyon dolarlık zümrüt gerdanlıkla salınmaktan yeni dönmüşken, gösterişli bir kıyafetle sarayın kapısından içeri süzülse kimse “A, nereden çıktı?” demez, anında “Sultanım” diye önünde diz çöküverirler vallahi!

Zerrin Tekindor: Hem şen şakrak hem fettan olabileceğinin garantisi için bir tutam Kuzey Güney, ardından bir doz da ‘Antonious ile Kleopatra’ kâfi. İcabında saray ahalisine gözlerini devire devire bakar, yeri gelir Sülüman’ı cilveleriyle sarhoş eder. Hazır ‘Kuzey Güney’ de sezon finali yapacakken, Timur Savcı kendisine bir “Alo” desin deriz! Zuhal Olcay: Bir kere duruşunda doğal bir asalet var. E, ismi anılınca hafiften bir ‘buzlar kraliçesi’ çağrışımı oluyor, malum. Ne zamandır TV ekranında da yok. Hürrem’in azıcık ileri yaşları için iyi bir seçenek olabilir.

Ayşegül Aldinç: Hem duruşu hem de tarzıyla kraliçeleri hatırlatır zaten. Oyunculuk yeteneği de küçümsenecek gibi değil. Meryem Uzerli’den daha uygun bir Hürrem bile olabilir!

Helen Mirren: Gençliğine Kate Winslett’ı önerdik madem, ileri yaşlar için de bir anglosakson seçeneği verelim. Kendileri bukalemun gibi oyuncu, Kraliçe II. Elizabeth’i misler
gibi oynadı, biraz da Osmanlı Sarayı’nı şenlendirmesinde mahzur göremiyoruz.