Yeni kuşak gurme-burger

Yeni kuşak gurme-burger
Yeni kuşak gurme-burger

Yeni açılan gurme-burger'lerden biri de Karaköy'deki Burgerlab.

İyi bir hamburger için iki zincire mahkum olduğumuz günler çok geride kaldı. Son yılların fenomeni gurme burgerler. Soğanı, sosu, peyniri ve tabii ki köftesiyle her biri diğerinden farklı bir lezzet vadeden gurme burger aleminde son durumu yerinde tespit ettik.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

BURGERLAB

Neden? 
 
Burgerlab’, deyim yerindeyse ‘butik’ bir hamburgerci. Etler, tabağınıza gelene kadar büyük bir özene nail olmuş. Adından da anlaşılacağı üzere, burger laboratuvarı!

Nerede?
Burgerlab’in iki şubesi var. Biri Akmerkez, diğeri Karaköy’de... Necatibey Caddesi, Dericiler Sokak’ta sağda (No:10) kalıyor.

Ne Yemeli? 
Tercihiniz mekâna adını veren ‘Lab Burger’ olsun. 200 gramlık hamburger köftesi o kadar kalın ki, yerken tansiyonunuz yükselebilir. Sosu az, böylelikle etin tadını tüm görkemiyle damağınızda hissedebiliyorsunuz.

Alternatifim 
Acı sevenlere ‘Mad Burger’ , “zeytinsiz olmaz” diyenlere ‘Olivy Burger’, peyniri hissetmek isteyenlere ‘Cheesy Burger’...

Cilası 
Olur da, midenizde boş yer kalırsa, yemekten sonra muhakkak sufle söylenin. Sıcacık çikolatanın üzerine dondurması da cabası...

Sürprizi 
Hamburgerin yerine et siparişi de verebilirsiniz. Tabağınızın yanındaki organik çavdar ekmeği ise ta Bozcaada’dan gelmekte.SHAKE SHACK

Neden?

Çünkü New York’un en revaçtaki fast-food zinciri… Bir hamburger uğruna Madison Square Park şubesinde, önünde kuyruğa giren Amerikalılar yanılıyor olamaz.
 
Nerede?
Shake Shack’in İstanbul’da iki şubesi var. Birisi İstinye Park’ta, diğeri ise Şişhane metro çıkışı ile İstiklal Caddesi’nin kesiştiği noktada. 

Ne yemeli?

Adı üstünde, tabii ki ShackBurger! Etin üzerine yerleştirilen Amerikan peyniri, marulu, domatesi ve özel shack sosu hamburgerde farklı bir deneyim sunan cinsten. Küçük göründüğüne bakmayın, özel ekmeğiyle hayli doyurucu. Masadan aç kalkmanıza imkan yok. 

Alternatifim

Burger yerine Shack-cago da sipariş edebilirsiniz. Patates ekmeği arasında garnitürle servis edilen dana kereviz tuzu ve biber turşusuyla ağızda tatlı bir acı bırakıyor. 

CilasıYemeğin üzerine concrete söylemek elzem. Shack Attack favorisi, ‘Tüneldeki Fıstık’ ve ‘Tramvay Ziyareti’ ise spesiyalleri.

Sürprizi

Üzerine eritilmiş cheddar peyniri ve peynir sosuyla servis edilen patates kızarması.


FATBURGER

Neden?

Çünkü ismi Hollywood ile özdeşlemiş 65 yıllık hamburger üstadı. Ve dünya genelinde 100’den fazla restoranı var. Avrupa’daki tek şubesi ise şimdilik İstanbul’da. 

Nerede?
Bir şubesi Tünel’de, İstiklal Caddesi’ne bakıyor. Henüz açılan diğer şubesi ise Levent Çarşısı’nın içinde.

Ne yemeli?

Benim tercihim single hamburger. Yüreği yetene double ve tabii ki triple seçenekleri de mevcut. Etin yanında dana bacon ve yumurta ekstralarıyla da İngiliz mutfağına da göz kırpmıyor değil! 

Alternatifim

Ateşiniz çıksın, vücut ısınız yükselsin istiyorsanız, BBQ Fatburger sipariş edebilirsiniz. Ama içinde muhakkak chili sos olsun. Sıcak sıcak!

CilasıMidenizde yer kaldıysa… Fatburger’in dondurmalı milkshake’iyle ağzınız tatlansın. Ha Tumblr kızlarına küçük bir ipucu: Oreo kurabiyeli milkshake’ler hayli leziz görünüyor.


MANO BURGER

Neden?
Hem İstiklal’de iddialı burger yapan ender yerlerden biri, hem de uluslararası hamburger zincirlerine mesafe koyanlara makul bir alternatif.

Nerede?
Biri Asmalı’da, diğeri Galatasaray’da olmak üzere Beyoğlu’nda iki, Nişantaşı’nda bir şubesi var. Karşıda ise Caddebostan ile Batı Ataşehir olmak üzere iki şube mevcut. 

Ne yemeli?

Malum, Mano’da burgerleri farklı kılan peynir çeşitleri… Ve mevzu bahis burger ise, Neo-Osmanlıcıyız evelallah! İçinde hellim dilimiyle Ottoman Burger, damağında Kıbrıs’tan izler arayana… 

Alternatifim

Yaprak kıvırcık, domates, karamelize soğan ve tabii ki emmantel peyniri ile Oxnard Burger mönüde göze en cazip gelen bir diğer seçenek.

Tadına doyulmayan…Üzerine acı biberli özel baharat serpiştirilen patates kızartması.


VIRGINIA ANGUS
Neden?
Çünkü şehrin en sosyetik mekânları dahi aratmayan lezzeti, makul fiyatlarda sunuyor. 

Nerede?

Mercan’da, Uzunçarşı Caddesi’nin tam üzerinde… Yolunuz Eminönü’ne düştüğü vakit bir göz atılası.

Ne yemeli?

Peyniri duble servis edilen, acı soslu New York Burger. Ekmeği çıtır çıtır, eti ise o kadar da ince değil. Patates kızartması yanında geliyor, kesinlikle doyurucu. 

Alternatif

En çok tavsiye edilen seçenek ise Virginia Burger. İçinde dana füme, double burger peyniri ve karamelize soğan var. 240 gramlık seçeneği tansiyonunuzu 12-16 seviyesine çıkaracak büyüklükte! 

Cilası

Kalabalık gidiyorsanız eğer, masanıza füme söylemeyi unutmayın. Gözünüz kesmezse antepfıstıklı, hellimli sucuk da aklınızda bulunabilir.BALTAZAR


Neden?
Evvela bir hamburger zinciri değil, Tophane’de gizli, saklı, kuytuda bir et restoranı. Şehirde adı, sanı pek duyulmamış, özel bir yer keşfetmek isteyenlere birebir.

Nerede?
Tophane’deki nargilecilerin tam yanından, Kılıç Ali Paşa Camii’nin kenarına konuşlu hamamın tam arkasında.  İlk seferinde bulmak zor. Halitpaşa Caddesi, Medrese Sokak’ta...

Ne yemeli?
Başlangıç olarak sosis ve füme et söyleyebilirsiniz, sosisler patates kızartmasının üzerinde geliyor. Burgerlerde en çok tercih edilen ise Paris Combo Burger.

Ortam?
Sapa bir yer olmasından mütevellit sessiz bir sokakta. Sokağa hakim ortak müzik yayını caz ağırlıkta. Lakin, servisin yavaşlığı kulağımıza gelenler arasında...