Yeni moda 'top model'

Yeni moda 'top model'
Yeni moda 'top model'
American Next Top Model yarışmasının galibi '26 yaşında bir siyah' olunca, moda dünyasının kafası karıştı. Top modelliğin tanımı mı değişiyor yoksa Krista White geçici bir TV şöhreti mi?
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ - elifturkolmez@gmail.com / Arşivi

Moda dünyasının BBG’si ‘American Next Top Model’ yarışmasını bu sene, modellik yapmanın önünde engel ne varsa bünyesinde gani gani mevcut, ‘taşralı’ bir amatör kazandı. Siyah modellerin çoğuna sırf siyaseten doğruculuktan iş verildiği, 26’nın artık emeklilik yaşı sayıldığı bir dönemde bu özelliklerine rağmen ipi, Krista White adlı biraz ‘görgüsüz’ bir kızcağız göğüsledi. Daha birkaç ay öncesine kadar Arkansas’ta düşük bütçeli moda çekimlerinin gülüyken, bir anda Amerika’nın en çok konuşulan modeli olan White, yarışma boyunca sivri çıkışları, tembelliği, bariz budalalığı ve sakarlığıyla gündeme gelmiş ve son saniyeye kadar kazanacak kişiler arasında ismi bile geçmemişti. Sürpriz birincilik, birbirinin aynı kâğıt bebeklerden sıkılanlar için ‘en azından sıradan olmamasıyla’ umut, standarttan şaşmaktan korkanlar içinse kaygı verici oldu. Peki White, ‘siyah açılımı’ yüzünden mi seçildi? Bu kadın gerçekten Amerika’nın yeni top modeli olabilecek mi?

‘Pembe penis midemi bulandırıyor’
Kafa kâğıdındaki adıyla Krista Marne White, Arkansaslı fakir bir ailenin çocuğu. 19 Aralık 1984’te doğmuş. Hikâye klasik ama küçüklüğünden beri model olmak istiyor, hem de ‘top’ından... Böyle bir titre o yaşta gözünü dikmiş olması saygı uyandırıcı. Zira insan o yaşta boyunun ne kadar uzayacağını bile bilmez ki... Bu amaçla çalışmalara başlayan White, önce baleye, sonra dansa vermiş kendini. Arkansas River Kittyz adlı toplulukta dans etmiş yıllarca. Bu arada eğitimi de ıskalamış tabii.
Yarışmada da en çok cahil cühela sözleriyle gündeme gelmişti. Sözcükleri, atasözleri ve deyişleri yanlış söyleyen, en basit güncel olaylardan bihaber bir kadın imajı çizmişti. Arkadaşları, yarışma jürisi ya da halk, derisiyle ilgili en ufak bir imada bulunmamak için kılı kırk yararken o, “Beyaz erkeklerle birlikte olmam. Pembe renkli penisleri bir parça eti anımsatıyor ve midemi bulandırıyor” diyerek ırkçı laflar etmekten çekinmemişti.
Onun için şu hayattaki tek önemli şey süslenmekti. New York’ta modellerin iş görüşmesine yağlı saçlar, düz ayakkabılar ve eşofmanlarla gitmesi âdettir. Makyajsız, fönsüz, bakımsız halleri daha ‘gerçekçi’ bulunur ama o her yere ‘aşırı yapılı’ gitmiş, tepki alınca da açmıştı ağzını: “Tek bir tane bile spor ayakkabım yok. Topuksuz ayakkabıya tahammül edemem. Ben böyleyim!”
Kendisi de moda dünyası için en uygun isim olmadığının farkında ama “Bu benim rüyamdı ve bir gün nasılsa olacaktı” diyor. Yaşı en önemli dezavantaj, zira ortalık 14-15 yaşında mesleğinin ‘zirvesinde’ model kaynıyor. Siyah olmasının kendisine nasıl iş kaybettireceğininse pek farkında değil. Naomi (Campbell) ablası gibi bu politik bilince henüz erişememiş. Aslında yarışmayı kazanabileceğine de inanmıyormuş ama ‘Neden olmasın?’ deyip, hayatta başımıza ne geldiyse büyük ölçüde sorumlusu olan ‘arkadaş gazı’nı da arkasına alıp başvurmuş. Christopher Rocchio’nun kendisiyle yaptığı söyleşide o kadar çok ‘İnanamadım’ lafı geçiyor ki, insan kendisini bir dürtmek istiyor: Başına ne geldiğinin farkında mısın?

Yok mu doktor olmak isteyen!
Kendisi olmasa da New Yorklu ajanslar durumun farkında. Wilhelmina modellik ajansı hiç vakit kaybetmeden modeli kendisine bağlayıp kontratı imzalattı. White bir ay içinde birçok işte boy gösterdi ve tabii ki iyi para kazandı. Bir sonraki adım, iyi planlanmış bir PR çalışmasıydı.
Arkansaslı dansçı kız, yeteneği olup da parası olmayan gençlere dans etmeyi öğretecekti. Ve artık bir misyonu vardı: Ülkedeki tüm genç kızların bir gün top model olabileceğine inanmalarını istiyordu. Söyleşilerde hep aynı cümleleri geveliyordu: “Ben olduysam onlar da olabilir, yılmasınlar!”
Bu arada, kendisini siyah ve top model olmak için geçkince gibi özellikleri dışında eleştirenler, White’ın bu misyon insanı hallerinden de hoşlanmamış. Forumlarda, ‘Rüyalar ülkesi Amerika, bütün küçük kızların bir gün top model olmak istediği bir ülke mi? Hiç mi yok doktor, avukat, normal insan olmak isteyen?’ minvalli görüşler gırla.
Moda dünyasını içeriden bilen, öyle her yeni gelişmeye heyecanla atlamayanlarsa White’ın Amerika’nın yeni top modeli değil, yeni televizyon ikonu olduğunu söylüyor ve “Çok yakında işi bitecek” diyor. Çünkü moda dünyası bu konularda çok acımasız. İstediği gibi olmayanı anında tüketiyor ve öyle yenilik ya da devrim gibi sözcükleri en azından modeller hususunda pek yemiyor.